iDNES.cz

Olomoučané si mohou na radnici prohlédnout novou lampu pro Horní náměstí

  7:52
Na nádvoří olomoucké radnice stojí od konce října neobvyklá pouliční lampa. Jde o ukázkový kus nového modelu využívajícího nepřímé osvětlení, který navrhl architekt a spoluautor podoby Horního náměstí Jan Šépka přímo pro střed Olomouce. Na vystavení pro veřejnost bude navazovat praktická zkouška.

Ukázková lampa využívající nepřímého osvětlení, kterou navrhl pro olomoucké Horní náměstí architekt Jan Šépka, je nyní k vidění na nádvoří radnice. | foto: Michal Folta, Magistrát města Olomouce

Ukázková lampa byla umístěna na nádvoří radnice proto, že je navařená na ocelový čtyřramenný podstavec, který by přímo na náměstí mohl překážet chodcům. Lidé si ji mohou přijít prohlédnout v úředních hodinách magistrátu.

„Na náměstí se ovšem v budoucnu prototyp přece jen objeví, a to při plánovaném testu porovnání jeho reálné svítivosti se světlem produkovaným současnými lampami,“ uvedl náměstek primátora Martin Major.

Před případným umístěním na náměstí by nový model museli ještě odsouhlasit památkáři. Právě na jejich nesouhlasu, společně s kritikou části veřejnosti namířenou na nedostatečnou svítivost, ovšem v 90. letech ztroskotalo umístění Šépkou navržených lamp využívajících rovněž nepřímého osvětlení.

Fotogalerie

Pro ty se kvůli „kšiltům“, od nichž se mělo odrážet světlo, vžila přezdívka „plácačky“. Spor o lampy se pak vyhrotil a skončil až u soudu, nakonec se architekt a město dohodli, že se pokusí najít kompromis.

Pokud by nakonec došlo na výměnu 33 lamp osvětlujících Horní náměstí, před pěti lety rozmístěné lampy Philips Urban Star by město využilo v jiných částech Olomouce.

Autor:
zpět na článek