iDNES.cz

Noc vědců nabízí porovnání se stroji, přednášky, kvízy či klingonštinu

  12:08
Robotům a dalším strojům, které pomáhají vědcům při práci i lidem v každodenním životě, je věnován letošní ročník populární Noci vědců, která se dnes kvůli koronavirovým omezením uskuteční hlavně přes internet. Olomoucká univerzita v rámci akce připravila na webu nocvedcu.cz přednášky, workshopy či hry.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Univerzita Palackého

Letošní ročník s podtitulem Člověk a robot odkazuje na 130. výročí narození Karla Čapka a sté výročí vydání jeho díla R. U. R., kde bylo slovo robot, vymyšlené jeho bratrem Josefem, poprvé použito.

Z Olomouce k programu přispěla většina fakult či knihovna Univerzity Palackého, Pevnost poznání nebo Vědeckotechnický park.

„Filozofická fakulta bude mít příspěvek o slovech, která kromě robota dala čeština světu, právnická zase přednášku o odpovědnosti za škodu způsobenou autonomními systémy. Návštěvníkům nabídneme i dva vědomostní kvízy pro celou rodinu či tři dokumenty,“ nastínil koordinátor Noci vědců na Univerzitě Palackého Ondřej Martínek.

Pestrý program přichystali i přírodovědci, například nadšenci do chemie si mohou porovnat znalosti a schopnosti s analytickými přístroji, kdy cílem účastníků bude řadit obarvené zkumavky.

„Tomáš Fürst z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky zase vysvětlí, jak přemýšlejí roboti a proč bychom to tak měli dělat také, a odborníci z katedry geoinformatiky se zaměří na prezentaci možností 3D tisku na příkladu tvorby modelu Václavského návrší v Olomouci z 15. století,“ doplnila Šárka Chovancová z oddělení pro vnější vztahy přírodovědecké fakulty.

Materiály zůstanou na webu i po skončení akce

Do tajů přírodních věd bude možné nahlédnout i skrz videa Pevnosti poznání, jež přinášejí návody na nejrůznější domácí pokusy, ale třeba i na ušití roušky.

V programu je rovněž přednáška o tom, jak se staví vesmírné satelity a sondy, a Vědeckotechnický park nechá nahlédnout do toho, jak důležitým pomocníkem při zkoumání odolnosti rostlin vůči externím vlivům je robotické rameno zvané Popelka.

Využití moderních technologií v medicíně přiblíží lékařská fakulta, která kromě jiného představí své simulátory, s pedagogickou fakultou se pak zájemci podívají do historie robotů a při luštění vět v klingonštině se naučí něco málo z tohoto jazyka pocházejícího z populárního seriálu Star Trek.

Ti, kteří nemohou být dnes online, nemusí smutnit, popularizační materiály si na webu akce budou moci najít i po jejím skončení.

Autor:
zpět na článek