Olomouc je nákupní velmoc, každý obyvatel má dva metry čtvereční obchodu

  4:20
Rozloha obchodů udělala z Olomouce rekordmanku České republiky. Dominantní postavení oproti ostatním městům navíc ještě posílí blížící se rozšíření obří nákupní galerie.

ilustrační snímek | foto: projekt Šantovka

Na každého člověka v Olomouci nyní připadají téměř dva metry čtvereční nákupní plochy. V žádném jiném městě v Česku to při přepočtu na počet obyvatel není víc, ukázala analýza společnosti Cushman & Wakefield pro MF DNES. 

Na první místo dostala Olomouc jak obchodní centra typu Olympie či Šantovka, tak i nákupní parky, jež stojí například v městské části Bělidla.

Olomouc je navíc také těsně pod vrcholem žebříčku, v němž o „vítězi“ rozhoduje jen samotná čistá rozloha obchodních center. Dnes drží třetí místo, už za dva roky však velmi pravděpodobně poskočí i v této kategorii na nejvyšší příčku. Statistiky totiž přepíše plánované rozšíření nákupní Galerie Šantovka nedaleko historického centra. Ve městě tak přibudou obchody o rozloze přes 22 tisíc metrů čtverečních.

„Přepočteme-li rozlohu nákupní plochy na počet obyvatel a zahrneme pouze obchodní centra, je Olomouc v tuto chvíli na třetím místě hned za Teplicemi a Libercem,“ popsal Jan Kotrbáček, vedoucí týmu, který má v Cushman & Wakefield na starosti pronájmy maloobchodních prostor ve střední a východní Evropě.

„Pokud ovšem započítáme i nákupní parky, Olomouc se suverénně posune na první místo, kdy na jednoho obyvatele připadá přibližně 1,8 metru čtverečních nákupní plochy,“ dodal.

Teplice i Liberec pak Olomouc překoná za dva roky, kdy developeři kolem podnikatele Richarda Morávka plánují otevřít rozsáhlou přístavbu své nákupní Galerie Šantovka. Ta přitom už nyní ročně přiláká přes osm milionů zákazníků.

Uvnitř přístavby označované jako Galerie Šantovka 2 budou desítky dalších obchodů, které zaberou více než 22 tisíc metrů čtverečních, velký divadelní sál a na střeše téměř šest stovek parkovacích míst. Stát bude naproti stávajícímu obchodnímu centru, otevřenému v roce 2013, na druhém břehu Mlýnského potoka v místech, kde je dnes parkoviště.

Se stávající obchodní galerií bude dvoupatrová přístavba propojená pasáží, která se bude klenout nad tramvajovou tratí a korytem potoka. Dělníci by se do práce měli pustit v druhé polovině letošního roku.

„Máme pravomocné územní rozhodnutí a intenzivně pracujeme na stavebním povolení. Otevírat bychom chtěli na podzim roku 2022,“ upřesnil mluvčí Šantovky Juraj Aláč.

Místo Mila bude Kaufland

Stavbou druhé Šantovky však zvětšování nákupních ploch ve městě nekončí. Další tisíce metrů čtverečních totiž přibudou na okraji Olomouce u Okružní ulice, kde už bagry bourají pozůstatky bývalé továrny Milo a dělají místo pro nové obchodní centrum Kaufland se dvěma nadzemní podlažími a rozlehlými garážemi v suterénu. 

Celkem přibude dalších sedm tisíc metrů čtverečních. Společnost Kaufland pro stavbu shání nutná razítka. Brzy je ale podle všeho bude mít pohromadě. 

„Předpokládáme, že stavbu zahájíme v letošním roce,“ podotkla mluvčí Renata Maierl.

Budování dalších a dalších obchodů ovšem znovu otevírá otázku, zda se všechna obchodní centra a nákupní parky v Olomouci ještě uživí.

Už před více než šesti lety při otevření Šantovky totiž někteří analytici prorokovali, že to některé ze starších „stánků konzumu“ nevydrží a čeká je krach. Dodnes se ovšem nic takového nestalo, a to i navzdory nízké průměrné mzdě v kraji a při srovnání se zbytkem země vyšší nezaměstnanosti.

Naopak, jak upozorňuje Kotrbáček, po otevření Šantovky vznikl ještě velký nákupní park na Bělidlech a nyní se blíží další velké plány. 

„Žádná z těchto akcí by se neodehrála, pokud by tyto plochy nebyla Olomouc schopná uživit. Navíc v bezprostředním okolí Olomouce žije a dojíždí více než sto tisíc obyvatel. Proto ve chvíli, kdy přestaneme uvažovat o městu v jeho administrativních hranicích a začneme uvažovat o funkční metropoli, dopočítáme se dvojnásobného počtu obyvatel,“ vysvětlil Kotrbáček.