Důvodům odvolání ředitele nevěříme, vzkázal ministrovi personál Muzea umění

  11:10
Zaměstnanci olomouckého Muzea umění se znovu veřejně postavili ministrovi kultury a exprimátorovi Olomouce Antonínu Staňkovi (ČSSD). Odmítají důvody, které uvedl, když před Velikonocemi odvolal šéfa muzea Michala Soukupa.

Zaměstnanci olomouckého Muzea umění opětovně kritizují ministra kultury Antonína Staňka, tentokrát v souvislosti s jeho rozhodnutím odvolat ředitele muzea Michala Soukupa. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nečekaný krok Staněk zdůvodnil výsledky auditu. Kontroloři se zaměřili na stamilionový projekt Středoevropského fóra (SEFO), jež má coby přístavba muzea stát v centru města. Pracovníci muzea ale Staňkovi nevěří.

„Žádáme, aby nám vysvětlil, proč skutečně odvolal dosavadního ředitele. Důvody, které ministr uvedl na briefingu 18. dubna, jsou nekonkrétní a zavádějící,“ píší v prohlášení, jež vydali v úterý odpoledne.

Staněk na tiskové konferenci, na níž oznámil i odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, zmínil nákupy pozemků pro SEFO z let 2007 až 2013.

„Ani jeden nebyl koupen za běžnou cenu. Všechny dostaly výjimku ministerstva kultury nebo ministerstva financí, aby mohly být nakoupeny mnohem dráž,“ podotkl ministr na Zelený čtvrtek.

Nákupy byly řádně schválené ministerstvy, píší muzejníci

Rozhořčení zaměstnanci v úterý svolali velkou schůzi, po níž vydali zmíněné prohlášení. Reagují i na Staňkova slova o pozemcích.

„Údajně předražené nákupy pozemků prokazatelně schválilo před několika lety ministerstvo kultury i ministerstvo financí,“ píší.

Není to poprvé, co lidé z muzea vyjádřili podporu svému vedení. V březnu desítky z nich společně se Soukupem vyzvaly Staňka k rezignaci. Teď stojí za dosavadním Soukupovým zástupcem.

„Naším zájmem je především zachování kontinuity vedení muzea a spolupráce s Arcidiecézí olomouckou. Předpokladem je však stabilní vedení instituce znalé věci. Jako stálí zaměstnanci této instituce vyjadřujeme podporu Ondřeji Zatloukalovi, který byl pověřen jejím dočasným řízením v otázkách odborných i správních,“ stojí v prohlášení.

Na konci pak zaměstnanci žádají Staňka o setkání a vysvětlení jeho předchozích i následujících kroků vůči muzeu.