iDNES.cz

Žáci vzdali knihou hold učiteli, uznávanému fotografovi Stiborovi

  7:52
O prvním březnovém víkendu uplyne deset let od úmrtí uznávaného olomouckého fotografa a úspěšného pedagoga Miloslava Stibora. Jeho zásadní přínos pro fotografické školství připomíná nová unikátní kniha pojmenovaná „fotoskupina“, již vydalo Muzeum umění Olomouc. Přináší i ukázky tvorby Stiborových žáků, z podstatné části z nich se stali profesionální fotografové.

Kniha vydaná jako pocta Miloslavu Stiborovi přináší i ukázky tvorby jeho žáků, například Jany Štěrbové. | foto: Jana Štěrbová

Miloslav Stibor, který se narodil v roce 1927, je dodnes nejen odborníky, ale i nadšenými laiky považován za významnou osobnost a klasika české poválečné fotografie.

„Jeho práce nechybí ve většině publikací a výstav o historii české fotografie a Stiborovo jméno dnes nese Základní umělecká škola v Olomouci, kterou zakládal,“ popsal tiskový mluvčí olomouckého Muzea umění Tomáš Kasal.

„Během svého života připravil přes 140 autorských výstav, jako umělec lpěl na samostatné práci bez přihlížení k dobovým trendům. Proslavily ho především vysoce kontrastní fotografické akty a portréty,“ dodal.

Již od poloviny 50. let minulého století Stibor působil jako pedagog v oblasti fotografie. Za více než půlstoletí vychoval řadu studentů a fotografů. A to nejen na olomoucké Univerzitě Palackého, ale také na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

„Mnozí vynikající fotografové pak prošli právě jeho fotografickou speciálkou v Lidové škole umění (LŠU) v Olomouci. Nejvýrazněji se do historie zapsala fotoskupina, která se v rámci Stiborovy výuky zformovala na LŠU koncem 80. let minulého století,“ vyzdvihl Kasal.

Fotografický obor, který Stibor v Olomouci na LŠU v 60. letech minulého století koncepčně připravil a založil, se pak stal vzorem pro mnohá další fotografická učiliště po celé republice.

„Miloslav Stibor je i autorem dosud nepřekonané učebnice analogové fotografie pro základní umělecké školy,“ doplnil Kasal.

Autor:
zpět na článek