Hackeři na počítačích magistrátu zašifrovali data a žádali dva miliony

  16:48
Policie po necelém týdnu zveřejnila první bližší informace o způsobu provedení a okolnostech masivního útoku hackerů, který ochromil olomoucký magistrát. Jak se ukázalo, doposud neznámým útočníkům šlo o peníze.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Případu se věnují krajští kriminalisté odboru analytiky a kybernetické kriminality, kteří zatím vše vedou jako trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za ten hrozí v případě dopadení až pět let vězení.

„Neznámý pachatel zatím nezjištěným způsobem překonal bezpečnostní opatření počítačového systému magistrátu a zašifroval v něm data. Pracovníkům tím zamezil v přístupu k uloženým datům a počítačovým systémům,“ nastínil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Útočníci podle něj současně zanechali v souborech zprávu, že jsou ochotni poskytnout dešifrovací klíč, za což nicméně požadují sto tisíc dolarů, tedy zhruba 2,2 milionu korun. Platba měla být zaslána prostřednictvím virtuální měny.

Škoda, kterou útok způsobil, zatím nebyla vyčíslena. Dá se ale očekávat, že nebude malá. Útok vedl v prvních dnech k totální paralýze úřadu, kde mimo jiné přestaly fungovat i pevné telefonní linky, což se podařilo vyřešit až v pondělí. Odstraňování následků si vyžádalo velké nasazení IT specialistů radnice i externích firem.

„Je potřeba fyzicky zkontrolovat všechny počítače jeden po druhém,“ vysvětlila už dříve mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Autor: