Nepoužívanou kotelnu na olomouckém sídlišti město změní na pobočku knihovny

  8:52
Netradiční proměna čeká nepoužívanou kotelnu v olomoucké Trnkově ulici na nejlidnatějším sídlišti Nové Sady. Město z ní chce udělat novou pobočku knihovny. Plán, k jehož naplnění bude prvním krokem architektonická soutěž, schválili radní.

Vizualizace budoucí podoby někdejší kotelny na olomouckém sídlišti Nové Sady, kterou město přestaví na pobočku knihovny. | foto: Magistrát města Olomouce

„Věřím, že soutěž může přinést zajímavou podobu budoucí veřejné budovy. Pobočka městské knihovny bude plnit i roli společenského centra,“ nastínil už dříve primátor Miroslav Žbánek.

Podmínky architektonické soutěže už stanovil magistrátní útvar hlavního architekta.

„Vypracovali jsme je na základě spolupráce s externím architektem, který má s přípravou soutěží dlouhodobé zkušenosti, odsouhlasila je porota a jsou v souladu se soutěžním řádem České komory architektů,“ přiblížila vedoucí útvaru Jana Křenková.

Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je do 25. června, hodnoticí zasedání poroty se uskuteční 2. července. Výsledky soutěže pak budou prezentovány prostřednictvím výstavy.

Proměna kotelny v knihovnu má také oživit podobu nároží ulic Zikova a Trnkova. Budoucí užitná plocha budovy bude přes 300 metrů čtverečních, předběžný odhad nákladů na přestavbu je 18,5 milionu korun, přičemž výraznou část by mohla pokrýt dotace z evropských fondů.

Autor: