Dobrovolníci vyrábí na 3D tiskárnách ochranné štíty, přidala se univerzita

  11:30
Kromě stovek lidí, kteří doma šijí roušky, se v Olomouci nyní organizuje také skupina, která na svých 3D tiskárnách vyrábí ochranné štíty s plexisklem. Zdokonalila model ochranné pomůcky a s dalšími dobrovolníky zásobují nemocnici. Plánují vyrobit až tisíc štítů.

Expert na 3D tisk Jan Brus z katedry geoinformatiky olomoucké Univerzity Palackého s bradovými částmi ochranných štítů pro zdravotníky vytištěnými na 3D tiskárnách | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Martin Šavel a Radoslav Šmakal začali s výrobou štítů v pátek ráno. Od té doby se nezastavili.

„Už večer jsme dodávali první štíty do olomoucké fakultní nemocnice. Jeli jsme celý víkend, každý den asi dvacet hodin. Hodně nám pomáhali přátelé, ať už s logistikou nebo kompletováním štítů,“ vypráví Martin Šavel.

Spolu s kolegou Šmakalem vyladili vlastní model štítu, původní inspiraci hledali u „krále českého 3D tisku“ Josefa Průši, který spustil v Praze masovou výrobu těchto ochranných pomůcek.

„Při vytváření našeho modelu jsme se inspirovali prací pana Průši. Z různých technických důvodů jsme se ale rozhodli vydat cestou vlastního modelu, kdy jsme se dostali na polovinu času a materiálu,“ dodává Šavel.

Během víkendu vyrobila dvojice olomouckých tiskařů přes sto ochranných štítů, které obratem dodávala do olomoucké fakultní nemocnice nebo třeba krajské záchrance.

O jejich aktivitě se dozvěděli lidé, kteří se na Univerzitě Palackého zabývají 3D tiskem. Od Šavela se Šmakalou převzali technologii a spouští společný tisk.

„V pondělí se podařilo rozjet spolupráci ve výrobě dílů s UPRINT 3D a MCAE Systems,“ říká odborný asistent na katedře geoinformatiky Jan Brus, který na projektu spolupracuje.

Štíty z obří 3D tiskové farmy chrání první zdravotníky

23. března 2020

„Také jsme domluvili nákup materiálů plexi, sáčků a gumiček z prostředků katedry geoinformatiky a Vědeckotechnického parku. Dostali jsme darem materiál od firmy Fillamnetum. Pro urychlení se nám podařilo domluvit také ražení otvorů plastů a začali jsme shánět dobrovolníky,“ dodává.

Otevírá se tím možnost vyrábět rychleji a ve větším. „Ve spolupráci s univerzitou plánujeme vyrobit až 1 000 kusů ochranných štítů,“ říká 3D tiskař Šavel.

Výhodou štítů je, že chrání nositele včetně krku a okolí oči, tedy důkladněji než brýle.

„Štíty používáme hlavně u intubací, kdy je riziko kontaktu s virem velmi vysoké, nebo při invazivním zajištění pozitivního pacienta. Ideálně bychom je měli mít pokaždé, když máme podezření a pečujeme o velmi infekční pacienty,“ vysvětlila lékařka olomoucké fakultní nemocnice Lenka Doubravská.

Autor: