iDNES.cz

Olomoucká koalice slíbila „chytré“ město, halu, vodopád i splácení dluhu

  16:54
Vládnoucí olomoucká čtyřkoalice ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí SpOLečně představila programové prohlášení na další tři roky. V plánu jsou investice za desítky milionů do infrastruktury nebo konceptu „chytrého města“. Zároveň se koalice zavázala ke snižování obřího dluhu.

Olomoucký primátor Miroslav Žbánek (u pultíku) společně se šesti náměstky představili programového prohlášení vládnoucí koalice pro období do roku 2022 přijaté na konci ledna 2019. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Vedení radnice na jedné straně navázalo na to dobré, co naši předchůdci započali, a hodláme ty projekty dokončit, na druhé straně jsme převzali i věci, které pro nás představují spíše břemeno,“ uvedl olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO) k programovému prohlášení rady.

Břemenem, na které se Žbánek odkazuje, je především dluh města. Ten dosáhl výše skoro 1,9 miliardy korun. Olomoučtí radní se k postupnému snižovaní zadlužení a udržitelnému úvěrovému zatížení zavázali i v programovém prohlášení.

Zároveň ovšem u tohoto bodu nechybí poznámka, že se tak bude dít v závislosti na investicích. A těmi vedení radnice soudě dle dalších bodů dokumentu nechce úplně šetřit. Podle Žbánka je řada z nich nezbytná.

„Kromě dluhu bankám máme totiž dluh vůči občanům,“ podotkl Žbánek s odkazem na špatný stav některých staveb ve městě, například zimního stadionu.

Potenciálně nejnákladnější by mohlo být právě nahrazení zimního stadionu multifunkční halou, což hnutí ANO slibovalo v předvolební kampani. Předběžné náklady zatím přesahují miliardu korun. Nová hala sice figuruje v seznamu projektů zařazených do Národního investičního plánu, ale vyplacení dotace 800 milionů je závislé na zařízení vícezdrojového financování.

Koalice má také v plánu modernizaci plaveckého stadionu či obnovu vodopádu v Bezručových sadech. Z velkých investic se pak podle náměstka Martina Majora (ODS) počítá s rekonstrukcí ulice 8. května včetně opravy tramvajové trati.

„Olomouc také potřebuje nové depo pro tramvaje i autobusy. Zahájíme projektovou přípravu a řešení majetkoprávních vztahů, které vybudování depa umožní. Začneme i stavbu druhé etapy tramvajové trati na Nové Sady a připravíme třetí etapu,“ dodal Major.

Jedním z bodů programového prohlášení je také zpracování koncepce parkování jak v centru města, tak na sídlištích nebo u Zoo na Svatém Kopečku. Vytváření dlouhodobých koncepcí se obecně prolíná celým programovým prohlášením.

„Chceme hospodařit rozumně a podle jasně stanovených priorit, nikoliv řešit náhodně ad hoc jednotlivé případy. Proto co nejdříve připravíme dlouhodobý investiční plán města i dlouhodobou strategii nakládání s městským nemovitým majetkem a s pozemky,“ řekl Žbánek.

Vedení města chce podle programového prohlášení co nejvíce čerpat z evropských i národních dotačních programů. Zároveň ale Žbánek připustil, že plánované investice budou nejspíše vyžadovat i další úvěry u bank.

„Já nemohu vyloučit, že u některých projektů, kde město bude spoluinvestorem, budeme muset zvažovat další financování,“ potvrdil Žbánek.

Město posílí koncept Smart city a zaměří se na končící smlouvy

Vlastní kapitolu má v programovém prohlášení koncept Smart city, tedy „chytrého města“. V něm chce koalice posílit online komunikaci mezi občany a úřady. Počítá se také se zaváděním elektromobilů do vozového parku radnice či městské policie.

„V plánu je postupně pořízení až šesti elektromobilů pro městskou policii,“ avizoval náměstek Matouš Pelikán (KDU-ČSL).

„Jednak jsou často na očích, jednak jezdí po parcích a centru města, takže to má pozitivní dopad i na životní prostředí,“ vysvětlil.

Radní rovněž slibují, že se budou věnovat některým končícím smlouvám, které město vázaly se soukromými subjekty. „Připravíme přechod veškeré vodohospodářské infrastruktury, distribuci a prodej vody na město, chceme, abychom měli vodu v našich rukou,“ zdůraznil Žbánek.

Na stole rady se objeví i nájemní smlouvy na prostory pro úředníky v budově Namira.

Novinky radnice chystá také v sociální oblasti. „Připravíme koncepci rozvoje dostupného bydlení, plánujeme rozšíření kapacity azylového domu pro matky a ženy s dětmi. Důležité je, že vybudujeme minimálně 20 bytů v režimu dostupného bydlení,“ uzavírá náměstkyně Eva Kolářová (ANO).

Autor:
zpět na článek