iDNES.cz

Olomoucké silnice byly poprvé nejbezpečnější v Česku, zabodoval i Jeseník

  4:54
Olomouc vůbec poprvé útočí na titul krajského města s nejbezpečnějšími silnicemi. Zatím si připsala dílčí úspěch, když zvítězila v žebříčku vycházejícím z policejních statistik za první polovinu loňského roku. Na posun v žebříčku bezpečnosti má navíc našlápnuto i většina okresních měst z regionu.

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Žebříček bezpečnosti silnic v krajských a okresních městech sestavuje Česká pojišťovna, a to podle takzvaného ČP indexu.

„Index vychází ze statistik policie a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných lidí při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel sledovaných měst,“ popsala mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Pokud se Olomouci, kde v loňském prvním pololetí při nehodách jeden člověk zemřel a jeden utrpěl těžká zranění, podaří první místo udržet před druhým Libercem či třetím Hradcem Králové i po započtení druhé poloviny roku 2018, bude mít titul nejbezpečnějšího města vůbec poprvé od roku 2004, kdy začal být žebříček vyhlašován.

Doposud ho totiž nikdy nezískala za pololetí ani celý rok, nejlepším umístěním byla tři druhá místa. Několikrát se ale ocitla i na chvostu v rozmezí 9. až 11. místa. Za rok 2017 byla sedmá.

„Samozřejmě je to teprve první pololetí, uvidíme, jaký bude výsledek za celý rok. Ale kdyby to měl být důsledek toho, že Olomouc po mnoha letech udělala plán udržitelné mobility a rozvoje cyklodopravy a tím se řídí, tak by to byla mimořádně pozitivní zpráva,“ hodnotí výsledek dopravní expert a krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz.

„A vliv na to může mít i dopravní centrum Semafor, kde se vystřídají desítky tisíc lidí ročně a dělá dopravní výchovu pro školáky i seniory. Nebo třeba preventivní akce strážníků a policie. Jsou to menší věci, ale když se poskládají, tak se chování lidí v dopravě významně zlepší a projeví se to i takhle,“ dodává.

Nejtragičtější nehoda se stala až za okrajem města

Nejbezpečnějším městem podle žebříčku nehod se Olomouc paradoxně stala za období, ve kterém se na okraji města stala jedna z nejtragičtějších nehod v posledních letech.

Na konci března na silnici z městské části Nové Sady do čtvrti Holice, ovšem v úseku, který už se nachází mimo území města, a tudíž se do indexu bezpečných městských silnic nezapočítává, řidič jedoucí s více než dvěma promile alkoholu narazil zezadu do dvojice odbočujících dodávek, které dávaly přednost protijedoucí felicii.

Náraz jednu z dodávek částečně odhodil felicii do cesty a její řidička ve snaze vyhnout se kolizi strhla řízení. Při úhybném manévru však dostala smyk a narazila do stromů u cesty. Ve voze s ní cestovaly tři děti, batole a další dítě ve školním věku utrpěly smrtelná zranění. Řidička, třetí z dětí a Josef Ondrýsek, který nehodu zavinil, skončili se zraněními v nemocnici.

Viníka, který už byl v minulosti za jízdu v opilosti potrestaný hned třikrát, soud nakonec poslal do vězení na 8,5 roku.

Z Jeseníku začíná být ukázkové město, míní dopravní expert

Kromě Olomouce zatím míří k lepšímu umístění i většina okresních měst. Nejvíce z nich Jeseník, který je za loňský první půlrok ve sdílené skupině nejbezpečnějších sedmnácti měst se stejným skóre.

„Z okresních měst zaznamenal největší zlepšení, neboť se dostal do vedoucí skupiny měst bez nehod s úmrtím či těžkým zraněním. Za rok 2017 byl přitom až na 54. místě,“ nastínila Buriánková.

Podle Charouze je i tento výsledek odměnou za aktivní snahu o zlepšení bezpečnosti.

„V Jeseníku je akční komise BESIP a důsledně se věnuje prevenci či nehodovosti, ale i přechodům nebo dopravnímu značení. Také tam veřejnosti slouží nové dopravní hřiště, někde též udělali nové chodníky. Opět jsou to menší věci, které ale zlepšují celkovou situaci,“ shrnul.

„Z mého pohledu se z města stává výkladní skříň dopravní bezpečnosti v rámci Česka a jeho výsledek to jen potvrzuje. Přitom má situaci složitější velkým pohybem turistů, kteří místní dopravní situaci neznají,“ doplnil.

Zároveň poukázal na důležitost právě dopravních hřišť. „Je dobře, že se jim nyní dostává podpory ve formě nabízených krajských dotací na obnovu a modernizaci. Pomůže to přilákat na ně víc lidí a poučit je o novinkách v zákonech, jak se chovat, čeho se naopak vyvarovat, jak poskytnout první pomoc atd. A nejde jen o děti, i starší člověk při návštěvě občas zjistí, že dělá nějakou chybu,“ připomíná dopravní expert.

Za posunem z chvostu míří také Šumperk, který je zatím 35., což je zlepšení o 16 míst oproti výsledku za rok 2017, a ze 42. pozice poskočil prozatím na 30. místo Přerov. Pohoršil si jen Prostějov, který obsadil 29. místo – rok předtím mu patřila 21. příčka. Všechna tři zmíněná města mají stejnou statistiku – žádného mrtvého a dva těžce zraněné.

zpět na článek