Olomoucká nemocnice nemohla chybou registru očkovat seniory většinu dne

  17:54
Až pozdě odpoledne mohla olomoucká fakultní nemocnice začít s očkováním seniorů, kteří se objednali přes centrální registrační systém. Kvůli jeho chybě totiž nedostávala většinu dne informace o rezervacích. Ti, kteří do nemocnice dorazili, se tak očkování nedočkali.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal RůžičkaMAFRA

Podle mluvčího Adam Fritschera fakultní nemocnice včas zadala do centrálního systému termíny pro očkování, avšak systém dnes většinu dne nezobrazoval údaje o registrovaných seniorech.

„Očkovací tým byl připraven zahájit práci prakticky hned od rána, nakonec byl ale první senior objednaný přes registr naočkován až v 15:48. Dříve to nebylo možné, protože jsme nedostávali údaje umožňující ověřit provedení registrace,“ nastínil Fritscher.

„Došlo tak bohužel i k situacím, kdy se do nemocnice dostavili lidé k očkování s tím, že jsou zaregistrovaní. Zdravotníci ale neměli jak zkontrolovat, že jde skutečně o zaregistrované zájemce, takže je naočkovat nemohli,“ dodal.

Nemocnice na dnešek vypsala termíny pro naočkování dvou stovek lidí, nakonec jich bude zřejmě méně než dvacet. Do konce týdne je připravena naočkovat až 200 lidí denně, od pondělí se číslo navýší na 280.

Termíny pro očkování byly po hodině vyčerpané, systém kolaboval

Systém pro registraci lidí starších 80 let byl spuštěn dnes v osm ráno, objevily se ale problémy například se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které chodily se zpožděním. Volné termíny byly obsazeny zhruba po hodině.

Některá města nabídla seniorům pomoc při registraci vzhledem k tomu, že je prováděna přes internet. Například v Olomouci k tomu slouží bezplatná krizová linka 800 606 800, na kterou se nyní mohou senioři v případě potřeby obrátit, pokud se nedovolají na celostátní krizovou linku 1221 nebo svému praktickému lékaři.

Sociální pracovníci magistrátu seniorům, kterých je v kategorii nad 80 let ve městě téměř pět tisíc, buď poradí po telefonu nebo se s nimi mohou dohodnout i na osobní návštěvě doma. Tuto variantu by ale měli volit jen imobilní lidé.

Autor: