VIDEO: Olomoučtí dobrovolní hasiči budou vyrážet k zásahům v nových vozech

  6:52
Anička a Evička jsou od tohoto týdne novou výraznou posilou dobrovolných hasičů z olomouckých místních částí Černovír a Radíkov. Právě tato jména dostala při křtu dva nové speciálně upravené Fordy Tranzit v celkové hodnotě 2,7 milionu korun.

„Máme tu čerpadlo s výkonem 1 600 litrů za minutu plus veškeré příslušenství jako hadice nebo plovoucí koš využívaný především při čerpání vody z přírodních zdrojů,“ nastínil možnosti nového vozu velitel černovírské jednotky Petr Lichtblau.

„Nechybí samozřejmě analogová i digitální vysílačka pro širší možnosti spojení s operačním střediskem, hasicí přístroje či zdravotnický batoh, vůz je také vybaven pro nasvětlení okolí. Přepravní kapacita je osm míst, takže teď můžeme vyslat vyšší počet lidí jak na zásah, tak třeba na soutěž,“ dodal.

Olomoucká radnice na nákup přispěla částkou 1,6 milionu, zbylou část pokryla devítisettisícová dotace od hasičského generálního ředitelství a dvousettisícový příspěvek Olomouckého kraje.

Nové zásahové vozy hasičů

Olomoučtí dobrovolní hasiči se za poslední roky dočkali investic v celkové výši téměř třiceti milionů korun, z toho dvě třetiny tvořily různé dotace. Například sbor z Topolan dostal novou zbrojnici, v Droždíně a Lošově je pak radnice opravila.

Loni město také nakoupilo nové vybavení za 800 tisíc, letos zase plánuje koupit ještě další dva nové vozy pro jednotky z Holice a Droždína a velitelské auto pro chválkovický sbor, kde bude navíc též otevřena nová zbrojnice za 15 milionů korun. V rozpočtu má také vyčleněné ještě další téměř tři miliony korun na nákup jedné cisterny, záležet ovšem bude na získání dotace.

Autor: