Policie navrhla obžalovat recidivistu, který znásilnil a ubil cyklistku

  13:20
Po více než půl roce kriminalisté ukončili vyšetřování dubnového znásilnění a vraždy cyklistky na okraji Olomouce. Případ předali státnímu zástupci, na kterém bude rozhodnutí o podání obžaloby za vraždu. Obviněnému hrozí až doživotní trest. V minulosti totiž byl několikrát trestaný za násilnosti, mimo jiné i za brutální znásilnění.

Lesík v okrajové olomoucké městské části Chválkovice, kam vrah odvezl ženu, kterou předtím srazil autem. Zde ji znásilnil a ubil zbraněmi, které si s sebou přivezl. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Kriminalisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje v těchto dnech předali na olomouckou pobočku Krajského státního zastupitelství Ostrava spis s návrhem na podání obžaloby na sedmačtyřicetiletého muže pro zvlášť závažný zločin vraždy jednapadesátileté ženy z Olomoucka,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Muži, který je od zadržení ve vazbě, podle něj v případě odsouzení hrozí za vraždu spáchanou zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem patnáct až dvacet let, nebo i výjimečný trest.

Jak už dříve popsala MF DNES, útočník 15. dubna kolem 16. hodiny na polní cestě mezi olomouckou městskou částí Chválkovice a nedalekou obcí Bystrovany srazil autem jednapadesátiletou cyklistku.

Ženu pak naložil a odvezl do nedalekého lesíka, jen pár desítek metrů od nejbližší zástavby.

Tam ji znásilnil a následně ubil zbraněmi, které si s sebou přivezl. Vše přitom nasvědčuje tomu, že od počátku měl v úmyslu vraždit.

„Veškeré indicie ukazují, že zadržený jel vykonat tento trestný čin a bylo jedno, koho si najde,“ řekl již po zatčení podezřelého náměstek ředitele pro kriminální policii a vyšetřování z krajského ředitelství policie Radovan Vojta.

Muž strávil ve vězení za násilné činy už přes dvacet let

Oběť, která se vracela z práce do Bystrovan, kde bydlela s přítelem, si podle vyšetřovatelů obviněný vybral zcela náhodně.

Muž původem z Olomouce přitom teprve čtvrt roku předtím opustil vězení a od té doby se ve městě pohyboval jako bezdomovec.

Zásahová jednotka ho zadržela ve Chválkovicích poté, co si byl v místním obchodě nakoupit.

Podle informací MF DNES byl přitom muž celkem čtrnáct let ve vězení za několik trestných činů, mezi kterými bylo i brutální znásilnění. To spáchal sotva kilometr od místa vraždy, kdy u mostku v Bystrovanské ulici zaútočil na mladou ženu a udeřil ji kovovou tyčí.

Napůl omráčenou oběť pak podle spisu odvlekl do nedalekého lesíka, kde ji znásilnil a vyhrožoval jí, že pokud se bude bránit, zlomí jí vaz. Napadená nakonec surový útok přežila, měla však poraněnou hlavu, pohmožděnou páteř a utrpěla také silný psychický otřes.

Už tehdy byl muž po dopadení souzen jako nebezpečný recidivista a dostal desetiletý trest nad hranicí horní sazby, neboť jen o tři čtvrtě roku dříve vyšel z vězení, kam ho soud poslal na osm let za těžké ublížení na zdraví.

Autor: