iDNES.cz

Noc vědců ovládne v Olomouckém kraji čas v mnoha podobách

  11:40
Do laboratoří, dílen a dalších prostor nejen olomoucké Univerzity Palackého mohou dnes večer nahlédnout zájemci díky tradiční Noci vědců. Vyrazit na ni lze kromě Olomouce třeba i ve Šternberku nebo Prostějově. Ústředním tématem je letos čas.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Noci vědců se každoročně účastní celé rodiny, přináší totiž pestrý výběr aktivit z nejrůznějších koutů lidského poznání pro všechny věkové kategorie,“ láká mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

Nejbohatší program připravila přírodovědecká a pedagogická fakulta. Návštěvníci se od přírodovědců dozví, jak lze čas zpomalit a jak toho využívat při léčbě rakoviny. 

V dílnách pedagogické fakulty zase bude možnost si vyzkoušet gravírování laserem, svařování nebo práci s robotickým ramenem.

Na dalších fakultách si pak účastníci mohou mimo jiné změřit svoji zdatnost na vnitřní lezecké stěně, dozvědět se o potápěčském reflexu, podílet se na historicky největším mistrovském díle s názvem Čas, otestovat vlastní smysly nebo se poučit o vývoji ženského těla. 

Zajímavá zkušenost čeká na filozofické fakultě, která připravila simulátor stáří. V něm si kdokoliv může vyzkoušet, s čím se denně potýkají lidé ve starším věku. 

Návštěvník tak zažije například ušní šelest, třes rukou, zrakové vady anebo jednostranné ochrnutí těla, které může nastat po mozkové mrtvici. 

Vůbec největší připravenou atrakcí je pak pět a půl metru velký model planety Mars před budovou Pevnosti poznání.

Hvězdárna láká na křest hodin i kostýmy

Letos se kromě univerzity či zmíněné pevnosti opět zapojila i olomoucká fakultní nemocnice, která přiblíží pokrok v posledních desetiletích v možnostech transplantace, umělých náhrad nebo robotické chirurgie.

Poprvé se také zapojila vědecká centra ve čtvrti Holice, kde si lidé mohou prohlédnout špičkové laboratoře a zúčastnit se vědecké show.

Dále lze vyrazit i do Expozice času ve Šternberku, jež nabízí cestu za poznáním času. Návštěvníky bude mimo centrum Olomouce zdarma převážet speciální autobusová linka.

Akce se letos účastní rovněž Hvězdárna Prostějov, kde se lze těšit na slavnostní odhalení a křest nových slunečních hodin.

„Budeme je uvnitř slavnostně představovat, na hvězdárnu sluneční hodiny  nainstalujeme příští týden,“ nastínil astronom Jonatan Binder.

Návštěvníci si také mohou poslechnout přednášku o historii hvězdárny, o čase ve vesmíru nebo se zúčastnit komentovaného večerního pozorování hvězd a planet pomocí dalekohledů. Průvodci a astronomové budou oblečeni v typických kostýmech vědců z různých historických období.

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. 

V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostala i na evropskou mapu.

Celý program je možné najít na webu www.nocvedcu.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.

zpět na článek