iDNES.cz

Nemocnicím v kraji chybí personál, na pomoc proto svolávají dobrovolníky

  16:58
Situace v nemocnicích v kraji se začíná v souvislosti s epidemií koronaviru zhoršovat. Přibývá zdravotníků, kteří jsou sami kvůli nemoci v izolaci, nebo preventivní karanténě. Naopak ubývá volných lůžek. Zdravotnická zařízení hlásí, že kapacity mohou v případě potřeby navýšit, už teď ale jedním dechem dodávají, že na to budou potřebovat lidi.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle posledních veřejně dostupných dat bylo v celé České republice k 10. říjnu přes čtyři tisíce nakažených zdravotníků. Přímo v Olomouckém kraji evidují nemocnice převážně desítky nakažených. V současné době je nejvíce vyřazených zdravotníků ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL).

„Jedná se o cca 100 zdravotníků v izolaci a 270 v karanténě. Čísla se každodenně průběžně mění podle nových případů a naopak návratů z izolace a karantény,“ uvedl mluvčí FNOL Adam Fritscher. 

Vzhledem k tíživé situaci ve zdravotnictví ministr zdravotnictví Roman Prymula ohlásil, že povolá do služby mediky ze čtvrtých a pátých ročníků. Podle Fritschera začala FNOL s přípravou mediků již několik dní před tímto ohlášením. 

„V tuto chvíli již připravujeme studenty Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého pro práci na standardních odděleních a přesun zkušeného proškoleného personálu na intenzivní oddělení,“ popsal Fritscher.

V nemocnicích jsou desítky zdravotníků v izolaci

Přímo ve FNOL se v současné době starají o osm pacientů s těžším průběhem na JIP lůžkách a 26 s lehčím na standardních lůžkách. „Aktuálně máme k dispozici 10 JIP lůžek a 32 standardních s tím, že další jsou připravena v případě potřeby k okamžité reprofilizaci.“

Pomoc mediků bude nejspíše nezbytná i ve Vojenské nemocnici Olomouc v případě, že by se šířila nákaza mezi sestrami. Podle ředitele Martina Svobody je deset zdravotníků v izolaci.

„V nemocnici se staráme o třináct pacientů covid pozitivních na patnáctilůžkovém oddělení. Vesměs jde o středně vážné případy,“ popsal Svoboda. „Chystáme dalších 12 standardních covid lůžek, pokud budou třeba,“ dodal.

V nemocnicích v Prostějově, Přerově, Šternberku a Jeseníku se nákaza objevila u tří desítek zaměstnanců. „V karanténě jsou další jednotky zdravotníků,“ uvedla mluvčí AGEL Radka Miloševská. 

Přibývá i pacientů, o něž je potřeba se starat. V prostějovské nemocnici mají podle Miloševské 24 covid pozitivních pacientů, z toho čtyři na oddělení ARO. Dalších 18 leží v nemocnici v Přerově, přičemž z toho pět je na ARO. Zatím nejméně – šest pacientů – hlásí Jesenická nemocnice.

„Vzhledem k tomu, že obsazenost se stále zvyšuje, plánují nemocnice kapacity covid lůžek v těchto dnech posílit,“ dodala Miloševská. 

Šumperská nemocnice je na hraně kapacit pro covid

Všechny nemocnice zároveň již teď hledají dobrovolníky, kteří by pomohli s nelékařskou péčí. „Tedy mediky, zdravotní sestřičky v důchodu, na mateřské či rodičovské dovolené a zdravotníky, kteří se aktuálně věnují jinému oboru,“ vyzývá Miloševská.

Podobně se již před více než týdnem obracela na veřejnost i nemocnice v Šumperku. „Zatím se nám přihlásilo deset lidí, včetně několika všeobecných sestřiček, za což jsme nesmírně rádi, ale rozhodně uvítáme další pomoc. Podle epidemiologického vývoje bude rozhodně potřeba,“ říká mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Šumperská nemocnice se přitom pohybuje u maxima svých dosavadních covid kapacit. „Aktuálně pečujeme o 25 pacientů nakažených koronavirem,“ sdělila Hanke. 

„V nemocnici máme dvacet standardních lůžek vyhraněných na našem dočasném infekčním oddělení, toto pracoviště máme prakticky obsazeno. Další lůžka máme vyčleněna na ARO, kde je současně hospitalizováno pět pacientů s covidem,“ popsala.

Autor:
zpět na článek