iDNES.cz

Kriminálka rozbila gang vařičů pervitinu, jeden z členů je na útěku

  11:32
Gang vařičů pervitinu, který prodával drogu na celém území republiky, ale také v Polsku, dopadli olomoučtí policisté. Jedná se o největší zátah v Olomouckém kraji. Jeden z pachatelů je na útěku.

Policie v Olomouckém kraji odkryla organizovanou skupinu výrobců pervitinu. „Drogu distribuovali na území České republiky a Polska. Obviněno bylo sedm lidí, jeden z pachatelů je na útěku a policie po něm pátrá,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický.

„Šest z pachatelů pochází ze Šumperska, kde pervitin většinou také v otřesných podmínkách vyráběli,“ řekl Lisický.

Podle kriminalistů obvinění od podzimu 2020 vyrobili nejméně 6,5 kilogramu pervitinu.

„Jde dosud o největší zásah na drogové scéně v kraji. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno sedm varen. Na zadržení pachatelů se podílelo osm desítek policistů včetně zásahové jednotky z Olomouckého kraje i policistů z okolních krajů,“ přiblížil Lisický.

Policejnímu zásahu předcházela mnohaměsíční práce kriminalistů. „Podezřelí jsou obviněni z nedovolené výroby drog ve velkém rozsahu s působením ve více státech,“ dodal.

„Sedm mužů je ve věku od třiceti do pětapadesáti let,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

„Jako členové organizované skupiny se vědomě podíleli na organizaci a obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě pervitinu. Od nákupu chemických látek, léčiv a dalších potřebných komponent, přes samotnou výrobu a následnou distribuci drogy,“ popsal mluvčí.

„Působili zejména v Olomouckém kraji, hlavně v okrese Šumperk a v Pardubickém kraji, ale také v Polské republice. Vytvořili organizovanou skupinu osob, ve které měl každý svou dílčí úlohu,“ přiblížil Hejtman. „Jejich cílem byl maximální finanční zisk.“

Na jejich zadržení pracovali také členové z toxi týmů policejních územních odborů Olomouc, Šumperk, Prostějov, Přerov a Jeseník. „Policisté ze zákrokového družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství, dále policisté ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, kriminalisté z odboru kriminalistické techniky a expertíz Frýdek–Místek a policisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje,“ přidal Hejtman.

Při akci policisté provedli sedmadvacet domovních prohlídek. „Při nich bylo zajištěno sedm laboratoří s chemikáliemi a nástroji potřebnými k výrobě metamfetaminu a také věci potřebné k jeho distribuci. Bylo zajištěno tři a čtvrt kilogramů léčivých přípravků, obsahující pseudoefedrin způsobilý k výrobě metamfetaminu, dále jedno kilo pervitinu, milion korun a dva motocykly,“ vyjmenoval mluvčí.

„Po sedmém uprchlém muži ze Šumperska pátráme. Třicetiletý muž je vysoký zhruba 185 centimetrů a je střední postavy,“ dodal Hejtman.

„Žádáme občany, kteří hledaného muže spatřili, nebo by věděli, kde se zdržuje, aby ihned volali na bezplatnou telefonní linku 158 nebo kontaktovali nejbližší policejní služebnu,“ připomněl s tím, že všem obviněným hrozí tresty odnětí svobody na deset až osmnáct let.

Autor:
zpět na článek