iDNES.cz

Tučné časy pokračují, firmy v kraji opět zvyšují mzdy až o 10 procent

  5:54
Když přidá jedna firma, musí i ostatní. Velké společnosti působící převážně v průmyslu vylepšovaly platy loni a budou v tom pokračovat i letos. Chtějí si udržet kvalifikované zaměstnance a různými benefity přilákat i nové.

Ať už jste v minulém roce dostali přidáno, nebo jste naopak s lítostí či menší závistí mohli vylepšování platů ve svém okolí jen sledovat, můžete si být téměř jistí, že to se závěrem prosince neskončilo.

Nejvýznamnější zaměstnavatelé v Olomouckém kraji se chystají zvyšovat mzdy i v roce 2019, někde až o deset procent.

Příčina je stále stejná – nedostatek lidí na pracovním trhu a zároveň ekonomická konjunktura. Loni za první tři čtvrtletí vzrostla průměrná mzda v kraji o devět procent na téměř 28 tisíc korun.

Přestože se velcí zaměstnavatelé snaží udržet lidi a různými benefity přivést nové, dál platí, že Olomoucký kraj patří k regionům, kde lidé berou skoro nejméně.

Největším zaměstnavatelem v regionu je Fakultní nemocnice Olomouc, v níž pracuje 3 500 lidí. A vede i v průměrné výši platů, která činí už 45 260 korun, když ji výrazně zvedá lékařský personál.

Lékaři totiž berou v průměru 88 430 korun, sestry potom 41 450 (v obou částkách jsou započítané příplatky za přesčasy).

Jako organizace přímo řízená státem musí nemocnice dodržovat platové tabulky, které počítají s nárůstem o sedm procent pro nelékařský personál a mladé lékaře a o dvě procenta pro atestované lékaře.

„Současně s tím rostou téměř všechny typy příplatků, které se ve zdravotnictví vyplácejí. Maximální nárůst na jednotlivce činí pět tisíc,“ sdělil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Podle něj je nemocnice díky vysokým meziročním nárůstům jak v tarifních platech, tak v oblasti příplatků ve shodě se třemi odborovými organizacemi. „Kolektivní smlouva by měla být podepsána v lednu,“ doplnil Fritscher.

Naopak strojírenský gigant Unex Uničov ještě nárůst mezd s odboráři řeší. „My jsme původně navrhovali nárůst o deset procent, zaměstnavatel o čtyři, takže nyní jednáme o kompromisu,“ řekl šéf odborů Zdeněk Zecha.

V současnosti se průměrná mzda v podniku s téměř 2 400 zaměstnanci pohybuje kolem 28 tisíc.

Meopta Přerov patřící ke světově nejvýznamnějším výrobcům optických přístrojů nyní platí svým 2 400 zaměstnancům v průměru 25 300 korun. Letos si polepší až o šest procent.

„Plošné navýšení je schváleno ve výši tří procent, dvě procenta individuální podle profesí a jedno procento na adaptační programy. Naší snahou je, aby zaměstnavatel ukrojil jednu třetinu zisku na navýšení mezd. Ne vždy se to ale daří,“ sdělil šéf odborů David Olša.

Další z lídrů v regionální zaměstnanosti, mohelnický závod Siemens se 2 300 pracovníky, přidával už minulém obchodním roce končícím v září 2018 šest procent.

„Průměrná dělnická mzda v závodě se dostala na zhruba 28 200 korun. V současném obchodním roce (končí v září 2019), si dělníci polepší v průměru o 6,14 procenta,“ vypočítal šéf tamních odborů Jiří Hanák.

Za vysokými mzdami je i robotizace

Jesenická společnost Fenix Group, evropsky významný výrobce elektrických topných systémů, letos přidá zaměstnancům kolem deseti procent. Přitom průměrné mzdy ve firmě vysoko překračují nejen krajský průměr, když se pohybují kolem 37 200 korun.

„Ubíráme se cestou automatizace a robotizace, takže zaměstnáváme především kvalifikované techniky. Proto jsou mzdy tak vysoké,“ objasnil majitel Cyril Svozil.

Podobně vysoko nad regionálním průměrem jsou i mzdy v olomouckém závodě Koyo Bearings vyrábějícím ložiska. Zaměstnanci si tam i tak polepší, a to také v obchodním roce, který začal 1. října 2018 a končí v září 2019.

„Průměrná mzda včetně bonusů je u nás nyní 33 tisíc korun, a to bez vedení. V minulém obchodním roce jsme přidávali více než šest procent a budeme přidávat nadále. O navyšování se ještě jedná,“ sdělil ředitel závodu Petr Novák.

Vylepšit finanční podmínky zaměstnancům plánuje i známý výrobce kuchyňských spotřebičů Mora Moravia, podle předsedkyně základní organizace Dany Stiborové připlatí lidem plošně čtyři procenta a k tomu individuálně 3,7 procenta.

„Podařilo se vyjednat také další zajímavé věci, jako je zvýšení příplatku za práci na odpolední směně z pěti na devět korun za hodinu a jeden den volna navíc za každých deset odpracovaných let,“ popsala Stiborová.

Přidávat chtějí i Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, podle ředitele Romana Provazníka si zaměstnanci polepší podle důležitosti profesí od pěti do devíti procent. Průměrná mzda ve významné lázeňské společnosti nyní činí přibližně 24 tisíc korun.

Výrazné navýšení mezd vyhlížejí i stovky zaměstnanců firmy Pars nova Šumperk, která patří mezi největší společnosti zabývající se modernizací a opravami kolejových vozidel v republice.

„Loni se měly mzdy zvýšit o osm procent, ale nárůst byl nakonec zhruba třináctiprocentní. V roce 2019 může tento trend pokračovat i díky novému systému odměňování. Očekávám, že řada zaměstnanců si může polepšit až o dvacet procent,“ sdělil předseda základní odborové organizace Pavel Horák.

Průměrná mzda v dělnických profesích se nyní v Parsu pohybuje kolem 27 tisíc korun. „V poslední době jsme spokojení. Je vidět, že zaměstnavatelé jsou tlačeni do vyšších mezd, aby si lidi udrželi,“ pochvaluje si Horák.

zpět na článek