Veřejná ochránkyně práv žaluje olomoucký magistrát kvůli Šantovka Tower

  12:22,  aktualizováno  15:20
Odcházející ombudsmanka Anna Šabatová podala žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu o umístění Šantovka Tower. Věžák by podle ní mohl nevratně poškodit historické panorama Olomouce.

Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Jeho stavba ostře rozděluje obyvatele města. | foto: SMC Development

Olomoucký magistrát podle Anny Šabatové porušil řadu předpisů, například zákon o státní památkové péči, o ochraně přírody a krajiny, správní řád, stavební zákon nebo Úmluvu o ochraně architektonického dědictví Evropy.  

Veřejná ochránkyně práv má rovněž pochybnosti o tom, zda jsou úředníci magistrátu nestranní. Olomoucký stavební úřad podle ní vydal povolení na základě nezákonného stanoviska památkářů. Stavba je totiž v rozporu s územním plánem. 

„O věci rozhodovali úředníci magistrátu, u nichž lze pochybovat o jejich nepodjatosti, protože magistrát prostřednictvím svého primátora uzavřel s investorem smlouvu, v níž se město zavázalo pod hrozbou sankcí, že nebude stavební činnosti developera v dané lokalitě bránit,“ stojí v tiskové zprávě ombudsmanky.

Ta také požádala Krajský soud v Ostravě o přednostní projednání žaloby. Investor už má totiž k dispozici územní rozhodnutí a může požádat o stavební povolení a zahájit výstavbu. 

Stavbu více než sedmdesátimetrového věžáku Šantovka Tower, který se nachází na pozemcích v ochranném pásmu městské památkové rezervace, připravuje developerská skupina okolo podnikatele Richarda Morávka.

Případ se vymyká principům řádného fungování státní správy

Stavbu věžáku provází kontroverze od počátku. Šabatová upozornila na to, že stanovisko olomouckých památkářů je v rozporu s ostatními odborníky. Na nepřijatelnosti stavby se jednomyslně shodla vědecká rada Národního památkového ústavu, podobný názor vyslovilo ministerstvo kultury a krajský úřad. 

Dokonce i posudek, který si objednal sám magistrát, uvádí, že stavba je v dané lokalitě nevhodná, protože narušuje mimořádně cennou sestavu kostelů, chrámů a radniční věže, tvořící panorama historického jádra Olomouce.

Celý případ se podle ombudsmanky zcela vymyká principům řádného fungování státní správy. „I přes jasně vyjádřený odlišný názor nadřízených orgánů vydával prvostupňový orgán památkové péče stále stejné souhlasné stanovisko,“ konstatovala Šabatová.

„Developer se dokonce dopisem přímo obrátil na primátora, tajemníka a další klíčové představitele města s důraznou připomínkou závazku města nečinit žádné kroky proti projektu. Uvedený postup developera nelze vnímat jinak než jako nátlak na město, aby v územním řízení nepostupovalo nezávisle,“ uvedla Šabatová.

Olomoucký magistrát sdělil, že o žalobě má informace pouze z médií. „Z tohoto důvodu nemáme možnost jakkoli reagovat. Není nám znám obsah žaloby a úřad ombudsmana si od magistrátu v této záležitosti nevyžádal ani žádnou dokumentaci,“ reagovala mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Své stanovisko k žalobě magistrát podle ní zveřejní, jakmile se seznámí s obsahem spisu.

Developer na žádost o vyjádření zatím nereagoval.