Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

  22:34
Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy vpodvečer prohnala, s sebou přinesla i kroupy a demolovala, na co přišla.

„Chvíli byl klid a pak z ničeho nic začaly padat asi čtyřcentimetrové kroupy. Smršť jako prase, omlouvám se za ten výraz,“ líčila redakci iDNES.cz situaci ve městě jedna z jeho obyvatelek Jitka Šofrová.

Podle ní kroupy ničily prakticky vše, co jim přišlo do cesty. „Po celém Berouně mají auta rozbitá skla a světla, odlámané stěrače, zrcátka, důlky všude na autech,“ dodala Šofrová.

Následky se podle ní nevyhnuly ani domům. „Některé domy mají díry ve střechách, hasiči jim pomáhají to řešit. Některé objekty jsou i zatopené, přesné informace ale nemám,“ uvedla obyvatelka města. Hasiči poté na Twitteru uvedli, že ve městě zasahovalo 10 jednotek a speciální technika. „Zabezpečujeme poškozené střechy,“ napsali.

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Není to ale jen Moravský Beroun, kde bouřka páchá škody. Jihočeský Týn nad Vltavou zasáhla blesková povodeň, voda zde zatopila několik domů.

Nejhůře dopadla místní čtvrť Peklo, kam se valila voda ze dvou stran. Částečně zaplavený je také hlavní průtah městem II/105, zatím je ale s opatrností sjízdný.

Dramaticky také roste hladina řeky ve městě, za dvě hodiny se zvedla přibližně o metr. Hrozí tak její vylití, čímž by se zaplavila řada domů ve čtvrti Podskalí. Domy v této části města byly v posledních letech vyplavené už dvakrát, a to v roce 2002 a 2013.

Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého povodňového stupně. Stejně jako v Moravském Berouně i na dálnici D1 kroupy rozbíjely skla aut.

Varování meteorologů před silnými bouřkami platí až do čtvrtečního rána.

Autor: