iDNES.cz

Můstek na historické budově státní památkáři zamítli, městští ho povolili

Budova označovaná místními jako „stará radnice“ slouží vedení Mohelnice na Šumpersku už od 17. století, nyní ji doplní moderní architektonický prvek - můstek z ocele a skla, který historickou stavbu se secesní fasádou propojí se sousední „novou radnicí“. A to navzdory nesouhlasu Národního památkového ústavu, definitivní rozhodnutí totiž bylo na mohelnických památkářích.

Propojovací „krček“ vyjde na zhruba dva miliony korun. Dělníci na něm nyní pracují ve Smetanově ulici, která vede na mohelnické náměstí Svobody a současně od sebe odděluje dvě budovy, v nichž sídlí vedení města.

Kdyby to ovšem záleželo čistě na odbornících z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), žádný koridor by se tady nestavěl.

„S přihlédnutím na cíle památkové péče je možné označit vybudování požadované stavby, která nemá vazbu na původní vzhled či historický urbanismus, za nežádoucí,“ uvedl NPÚ. Negativní stanovisko vydal v této věci hned několikrát.

Podle památkářů z NPÚ tvoří jádro Mohelnice ucelený architektonický soubor s dochovaným historickým půdorysem.

„Tento velmi působivý malebný ráz zástavby nebyl v minulosti výrazněji narušen, zachoval si tak unikátní charakter, jehož působivost tkví v zachování původního urbanismu a celistvosti zástavby z 2. poloviny 19. století,“ argumentují.

Koridor bude podle nich mít negativní dopad na vzhled obou budov a na hodnoty mohelnické památkové zóny jako celku.

Centrum získá zajímavou dominantu, míní starosta

Olomoucký NPÚ tady ovšem nemá poslední slovo, to patřilo Haně Vitešníkové, která má v Mohelnici na městském úřadu na starost úsek památkové péče. A ta vybudování koridoru posvětila. Sama zdůrazňuje, že postupovala v duchu památkového zákona.

„Na základě vizualizací a zároveň i přímo na místě bylo ověřeno, že spojovací krček, tak jak byl navržen, nezastíní průhled na náměstí Svobody ze Smetanovy ulice, zejména na dominantu mariánského sloupu a kašnu se sochou Hygie. Konstrukce byla navržena jako maximálně vizuálně odlehčená, prosklená. Navíc podobné propojení historických budov lze nalézt i v jiných městech, například v Brně,“ argumentuje Vitešníková.

Stavbu „krčku“ hájí i starosta Mohelnice Pavel Kuba. Pohled NPÚ podle něj není zcela správný.

„Nemyslím si, že krček bude nějakým rušivým elementem. Centrum naopak získá zajímavou dominantu. Ostatně nejsme prvním městem, které propojuje historickou zástavbu s moderní. Rozporuplné reakce nejsou u takových staveb nic neobvyklého,“ míní starosta s tím, že ani na jedné budově nedošlo k zásahu do fasády, koridor do nich ústí skrz někdejší okna.

Propojení staré a nové radnice se Kuba zastává i kvůli tomu, že při požáru poslouží jako únikový východ a za běžného provozu ušetří čas zaměstnancům.

„Nebudou muset pendlovat mezi oběma budovami a vycházet ven. Spojení určitě ocení i veřejnost, lidé velmi často při návštěvě úřadu potřebují vyřizovat své záležitosti v obou budovách.“

zpět na článek