Mlékárna zasažená koronavirem znovu vyrábí, zdroj nákazy zůstal neznámý

  12:43
Většina zaměstnanců mlékárny v Otinovsi na Prostějovsku, která se nakazila nemocí covid-19, je již zdravá a může se vrátit do práce. Firma, která proslula především díky tradičnímu sýru Niva, tak po více než dvou týdnech opět obnovila pozastavenou výrobu. Infekci měla pětina z padesáti zaměstnanců.

Provoz podnik přerušil 8. května, když se u více než desítky pracovníků potvrdila nákaza. Od té doby bylo všech zhruba padesát zaměstnanců doma v karanténě.

„Pozitivní test na covid-19 měla pětina zaměstnanců. Část z nich je již v současnosti také negativní,“ potvrdila mluvčí společnosti Eva Kijonková. 

Koronavirus v Česku

Tomáš Řehoř přijel po více než dvou měsících navštívit maminku Květu Markovou, která byla po celou dobu v izolaci v domě Clementas v Mlékovicích. (25. května 2020)
Po více než dvou měsících se děti vracejí do škol. U vchodů si žáky přebírali jejich učitelky či asistentky. Děti musely s sebou mít čestné prohlášení o tom, že nejsou nemocné. Na snímku ZŠ a MŠ Kubatova České Budějovice. (25. května 2020)
Po více než dvou měsících se děti vracejí do škol. Na snímku ZŠ Otokara Březiny v Jihlavě. (25. května 2020)

Podle dosavadních informací měla nemoc u všech mírný průběh. Kromě samotné mlékárny otevírá v Otinovsi i podniková prodejna. „Už o víkendu tedy mlékárna udělala všechna přípravná opatření. Celý provoz i prodejna prošly důkladnou sanitací a dezinfekcí,“ dodala mluvčí. 

Kvůli onemocnění zaměstnanců se mlékárna v Otinovsi stala největším ohniskem koronavirové nákazy v Olomouckém kraji za poslední dva týdny. Podle hygieniků je ale situace pod kontrolou.

Vedení mlékárny věří, že se podaří získat zpět všechny obvyklé zákazníky a obchodní vazby. „Snažili jsme se udělat během těch čtrnácti dní maximum, abychom byli neustále v kontaktu s dodavateli mléka i zástupci obchodů a nevypadli z dodavatelského systému,“ vysvětlila ředitelka mlékárny Hana Zouharová.

Podle ní většina velkých zákazníků přislíbila pokračování spolupráce, a to i přesto, že musela narychlo shánět Nivu jinde. „Velmi si toho vážíme,“ dodala ředitelka.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

S odběrem syrového mléka, které společnost nemohla zpracovávat, pomohla například olomoucká mlékárna.

Po obnovení provozu nyní mlékárna rozbíhá speciální akci s názvem Procento pro zdraví, kterou by chtěla stabilizovat svou finanční situaci. Zákazníky a obchodní partnery žádá o jedno procento z každého nákupu.

Podle mluvčí společnosti Kijonkové je čtrnáctidenní výpadek pro podnik, který má běžné měsíční tržby v řádu milionů korun, skličující. Zdroj nákazy se hygienikům zjistit nepodařilo. 

Autoři: ,