Aplikace porovnává staré letecké snímky Olomouce se současnou podobou

  12:16
Prohlédnout si historické letecké snímky Olomouce z různých časových období minulého století a porovnat je s nedávnou minulostí či současnou podobou města umožňuje unikátní webová aplikace Olomouc z výšky, která vznikla na katedře geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Prohlédnout si historické letecké snímky Olomouce z různých časových období minulého století a porovnat je s nedávnou minulostí či současnou podobou města umožňuje unikátní webová aplikace Olomouc z výšky. | foto: UP Olomouc

Srovnat staré a nové mohou zájemci díky dvojici leteckých snímků pořízených v různém období.

„Nejstarší letecké fotografie Olomouce použité v aplikaci pocházejí z roku 1927. Mapový nástroj, který je dostupný na adrese olomouczvysky.upol.cz, byl vytvořen jako součást bakalářské práce pod vedením Jakuba Miřijovského a Rostislava Nétka,“ uvedl Egon Havrlant, tiskový mluvčí olomoucké univerzity.

„Především historické letecké snímky jsou veřejnosti poměrně složitě dostupné a žádná aplikace je pro město Olomouc nezobrazuje v širším časovém období. Rozhodli jsme se proto tuto zajímavou možnost, jak z ptačí perspektivy nahlédnout do historie města, uživatelům internetu nabídnout,“ vysvětlil autor aplikace Vojtěch Jabůrek.

Nejstarší snímkování z roku 1927

„Aplikace Olomouc z výšky zahrnuje sérii všech aktuálně známých a dostupných snímků pro oblast Olomouce, a to od nejstaršího plošného snímkování v Československu z roku 1927 až po to nejnovější v roce 2021,“ doplnil Jabůrek.

Pole vystřídaly paneláky. Letecké snímky ukazují Prahu v roce 1953 a dnes

Mapová aplikace obsahuje bohatou databázi leteckých snímků Olomouce. Vybrané fotografie města lze porovnat díky použité technologii Multiple View, která synchronizuje pohled na vybranou část mapy města pomocí dvou leteckých snímků z různého období.

„Návštěvník internetových stránek aplikace si pomocí intuitivního ovládacího prvku výběru vrstev nejprve zvolí dvojici leteckých snímků z různých let, které následně může libovolně přibližovat, oddalovat a posouvat,“ přiblížil mluvčí školy.

Aplikace umožňuje sledovat, jak se území města postupně rozšiřovalo a jaké změny se na něm odehrály.

„Při porovnání nejstaršího a nejmladšího snímku, které dělí téměř sto let, lze jasně identifikovat například nynější městskou část Neředín jako samostatnou vesnici zcela mimo Olomouc,“ podotkl Vojtěch Jabůrek.

Vzbiku webové aplikace předcházela badatelská práce, při níž bylo třeba dohledat, získat a poté fotogrammetricky a geoinformaticky zpracovat letecké snímky z několika různých zdrojů.

Nejstarší letecké snímkování Olomouce pochází z roku 1927 a bylo doposud nepřístupné. Tyto snímky autorům aplikace poskytl Magistrát města Olomouce.

Druhé nejstarší snímkování pochází z roku 1954 a bylo zpřístupněno Českou informační agenturou životního prostředí (CENIA).

„Většina mapových vrstev (roky 1971, 1974, 1978, 1991, 1994) pochází z archívu Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce. Poslední série leteckých snímků od roku 2000 do 2021 již využívá moderních, veřejně dostupných mapových služeb Českého úřadu zeměměřického a katastrálního,“ popsal mluvčí.

Webová aplikace Olomouc z výšky obsahuje také stručné historické informace o vzniku leteckého snímkování z roku 1927 a o územním plánování v zobrazovaném období.

„I když aplikace primárně vznikla pro odborníky na fotogrammetrii a urbanismus, jistě ji ocení i badatelé a amatérští nadšenci se zájmem o historii Olomouce,“ dodal Jabůrek.

Autor: