iDNES.cz

Záchrana unikátní kaple přišla za minutu dvanáct, původní oltář je ale pryč

  12:42
Před 210 lety ji nechal postavit vojenský velitel, jenž se podílel na ochraně Olomouce, za minulého režimu však ojedinělá kaple svatého Floriána v Lutíně na Olomoucku chátrala a hrozila jí zkáza. A to až do loňska, kdy začala její kompletní rekonstrukce, která letos skončila.

Srovnání stavu stav kaple svatého Floriána v Lutíně na Olomoucku v 80. letech minulého století a po nynější opravě. | foto: NPÚ a Miloslav Jančík, MAFRA

Vnitřek kaple nově chrání i mříž vyrobená podle dobových fotografií. Kováři do ní vsadili letopočet 1810, jenž odkazuje k roku vzniku kaple, kdy byla ovšem zasvěcená svatému Janu Nepomuckému.

„Byla postavena jako součást areálu vojenského skladu nazývaného Olšanský depot, který patřil mezi stavby fortové pevnosti postupně vybudované v okolí Olomouce na konci 18. a v první polovině 19. století,“ zmiňují odborníci z Národního památkového ústavu (NPÚ) v Památkovém katalogu.

Lutínská kaple je ojedinělým dokladem pronikání empírové architektury do drobných sakrálních staveb. Na jižním okraji obce ji dal postavit velitel depotu nadporučík Achbauer. Uvnitř býval oltářní kámen přenesený z kostela v Hněvotíně.

Současná podoba kaple i její zasvěcení sv. Floriánovi ovšem pochází z roku 1860, kdy se do přestavby pustil další z velitelů rytmistr Gräszmann. Tehdy kaple dostala také věžičku se zvonem.

Ve druhé polovině 20. století však kapli čekalo chátrání, byť ji v roce 1958 minulý komunistický režim udělil památkovou ochranu.

„Z důvodu dlouhodobě zanedbané údržby se však ocitla na seznamu ohrožených památek, bezprostředně jí hrozil zánik,“ podotkl mluvčí olomoucké pobočky NPÚ Vlastimil Staněk.

Největším problémem byl chybějící velký kus střechy, vnitřek kaple roky provizorně chránily jen asfaltové pásy zatížené cihlami. Svatostánek navíc přišel o původní oltář, zvon i litinovou mříž. Opravu řádově za stovky tisíc zařídila lutínská radnice, jíž dnes kaple patří.

zpět na článek