Soud poslal strojírny Papcel do konkurzu, věřitelé žádají 1,7 miliardy

  17:46
Zadluženého výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku čeká konkurz. Rozhodl o tom olomoucký krajský soud, jehož závěry korespondují s hlasováním věřitelského výboru z minulého týdne, v němž věřitelé zamítli případnou reorganizaci firmy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Další kroky teď budou na insolvenční správkyni, kterou je společnost 1. správcovská a konkurzní.

„Prohlášením konkurzu přechází na insolvenční správkyni oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, jakož i výkon práv a plnění povinností, které přísluší dlužnici (společnosti Papcel - pozn. red.), pokud souvisí s majetkovou podstatou,“ uvádí soudkyně Kateřina Hajná v rozhodnutí.

Věřitelé celkově přihlásili za Papcelem pohledávky ve výši téměř 1,7 miliardy korun. Mezi největší věřitele patří státem vlastněná Exportní garanční a pojišťovací společnost, která přihlásila 266,7 milionů, a Commerzbank s pohledávkou za 268,5 milionů.

„Zásadní hodnotu pro uspokojení věřitelů představují nemovitosti v Litovli a strojní vybavení nacházející s v Litovli a v Itálii, ve městě Pinerolo a Cuneo,“ uvedl již dříve v jedné ze zpráv Pavel Novák z 1. správcovské a konkurzní.

Němci v nájmu i zájem policie

Nemovitosti, které Papcelu patří v Litovli, si pronajala německá společnost Bellmer, jež zbytky Papcelu víceméně převzala a nyní dokončuje některé jeho zakázky.

„Začíná s 80 dřívějšími zaměstnanci,“ uvedl pro MF DNES někdejší majitel Papcelu David Dostál.

Ten nyní figuruje ve společnosti Bellmer Czech jako výkonný ředitel. Součástí nájmu je také používání značky Papcel. Podle Dostála je nyní na řadě prodej majetku.

„V Itálii již byla oslovena jedna aukční síň,“ uvedl s tím, že Bellmer bude mít nemovitosti v nájmu do konce letošního roku a firma již projevila zájem o koupi „některých aktiv“ v budoucnu.

Jak již MF DNES dříve informovala, Papcel se dostal do problémů po rok trvajících akcionářských sporech a arbitráži s běloruským zákazníkem. Sporem Papcelu se zahraničním partnerem se zabývá i policie kvůli možnému podezření z podvodu.

Autor: