iDNES.cz

Odtržení místních částí se třetinou obyvatel prozatím Litovel odvrátila

  4:56
Několik týdnů čelila litovelská radnice hrozbě osamostatnění deseti nespokojených místních částí, jejichž obyvatelům vadil dosavadní přístup centrální radnice. Starosta jejich výhrady odmítl, vše má nakonec vyřešit nově založený výbor. Obě strany nicméně zůstávají po týdnech jednání nadále ostražité.

Hranice města Litovel | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Začne to fungovat od Nového roku, tak uvidíme. Nejdůležitější je, že výbor zástupců místních částí vznikl. V principu bude jednat za celek, zastupuje třetinu obyvatel města. Má tak mnohem větší sílu, než když jednaly samostatně jednotlivé osadní výbory,“ je přesvědčen podnikatel Aleš Hubáček z občanské iniciativy Za život v obcích.

Členy iniciativy jsou lidé ze všech místních částí Litovle, v minulosti šlo z podstatné části o samostatné obce. Jejich představitelé jsou dlouhodobě nespokojení s přístupem radnice, vytýkají jí mimo jiné neochotu komunikovat, nedostatek investic či nekoncepční rozhodnutí.

Nový výbor vznikl koncem minulého týdne, vyvrcholila tak měsíc trvající jednání mezi iniciativou a vedením města. Lidé z místních částí přitom hrozili odtržením a vyhlášením samostatnosti. A tento plán mají stále v záloze.

„Fungovat to nemusí. Pořád může nastat situace, že lidé nebudou spokojení. Třeba nám řeknou, že to nové nastavení nefunguje, že z něj není žádný výstup, a budou znovu chtít osamostatnění.“

V několika částech už se teď podle Hubáčka našli lidé, kteří jednáním s radnicí nevěřili. „Nakonec jsme si všichni vybrali cestu, že to ještě zkusíme,“ shrnul podnikatel.

Nespokojení občané plánují vlastní kandidátku do voleb

I po založení výboru se členové iniciativy Za život v obcích budou dál scházet. Mimo jiné proto, že plánují vstup do komunální politiky. Pro volby do zastupitelstev, jež se uskuteční v roce 2022, chtějí sestavit svoji kandidátku.

„Takto jsme se domluvili, je to hotová věc. Vlastní kandidátka je další cesta, gros na ní budou mít zástupci jednotlivých litovelských částí. Předpokládáme, že místní budou volit vlastní lidi,“ prozradil Hubáček.

Opatrný zůstává i litovelský starosta Viktor Kohout. O tom, jak se budoucnost Litovle a jejích místních částí vyvine, bude podle něj jasno za několik měsíců.

„Určitě není vyhráno. Ne, že bychom nechtěli, ale samotná spolupráce se ještě bude ladit během činnosti výboru. Je to experiment. Mám pocit, že v celé republice nikdo takový výbor nemá,“ porovnal Kohout.

Starosta: Minulá vedení naslibovala víc, než se pak uskutečnilo

Založením výboru se podle něj situace v Litovli uklidnila. Upozorňuje ovšem, že ze zákona o obcích nemá toto nové uskupení zdaleka takové pravomoci jako samotné osadní výbory jednotlivých městských částí.

„Zastřešující“ výbor má totiž pouze poradní hlas, radnici může předkládat vlastní návrhy či upozorňovat na případné nedostatky. Navíc konečné rozhodnutí bude v každém případě stále na zastupitelích.

„Jsou to zastupitelé, kdo skládal slib, a jsou ze zákona zodpovědní za rozpočet. Ale je potřeba slyšet i druhou stranu. Založení výboru má tak svůj význam a smysl. Jsem na to zvědavý,“ řekl Kohout.

Výhrady místních ovšem již dříve odmítl, argumentoval také výčtem investic, jež radnice v litovelských částech v minulosti uskutečnila.

„Jsou to ale čísla a věci, na které se najednou zapomnělo a které nikdo nezmiňuje. Bohužel ale také minulá vedení obcím naslibovala víc, než se posléze doopravdy uskutečnilo. A to se teď všechno vystupňovalo,“ uvedl Kohout s tím, že ne vždy může radnice vyhovět všem požadavkům jednotlivých částí.

zpět na článek