Mohutné buky v aleji u gymnázia čeká kácení, mohou být nebezpečné

  15:06
Sedm z devíti mohutných buků ve Smetanových sadech v Litovli půjde k zemi. U budovy gymnázia je nahradí nové stromy. Důvodem je špatný zdravotní stav aleje, který odhalil již v roce 2019 dendrologický průzkum.

Sedm z devíti mohutných buků ve Smetanových sadech v Litovli půjde kvůli špatnému zdravotnímu stavu k zemi. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Odborné posouzení si tehdy město nechalo zpracovat od Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Závěry tohoto posouzení nejsou bohužel radostné. Zdravotní stav většiny stromů je v havarijním stavu a jejich provozní bezpečnost je nízká,“ uvedlo město Litovel na svém webu.

„Vzhledem k výraznému prosychání korun je předvídatelné ulamování větví a postupný rozpad korun,“ zhodnotili odborníci.

„S ohledem na výrazný propad fyziologické vitality během posledních dvou vegetačních období je pravděpodobná také infekce kořenů buků a snížení jejich stability v podloží,“ stojí dále v jejich posudku.

Samotnou alej tvoří buky dvou věkových kategorií. Po silném poškození tornádem v roce 2004 byla většina původní aleje nahrazena novými stromy. Současná výměna je pak nutná i proto, že rostou na místě, kde je poměrně velká koncentrace lidí kvůli blízkosti gymnázia, školní jídelny a návštěvníků parku.

Kácení stromů bylo původně naplánované na minulý rok, ale kvůli pandemii koronaviru ho město odložilo na začátek letošního roku.

Kromě aleje byl součástí posouzení také osamocený buk rostoucí před gymnáziem. Ani jeho stav není příliš dobrý. Během loňska již došlo k prořezání jeho koruny. Strom bude ponechán jako takzvané živé torzo.

To slouží jako domov pro nejrůznější druhy hmyzu, jehož larvy se živí umírajícím dřevem.

Autor: