iDNES.cz

Stromy zničené vichřicí poslouží v Jeseníkách jako návnada pro kůrovce

  10:24
Lesníci a ochranáři z Jeseníků chtějí využít škod způsobených vichřicí, která se regionem prohnala o prvním říjnovém víkendu, k ochraně před kůrovcem. Část z několika tisíc stromů, které silný vítr polámal či vyvrátil, poslouží jako návnada.

Vichřice v Jeseníkách polámala a vyvrátila několik tisíc stromů, především v oblasti Rejvízu. | foto: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

S využitím stromů popadaných mimo nejpřísněji chráněné území rezervace Rejvíz přišli ochranáři.

„Poslouží jako lapáky kůrovce a pomohou lépe bojovat s první kůrovcovou vlnou v příštím roce,“ popsal Jindřich Chlapek ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Podle něj kůrovec raději napadne dřevo, které se už takzvaně nebrání a není schopné obalit hmyz pryskyřicí jako je tomu u zdravých stojících stromů.

S ponecháním části stromů na zemi souhlasí i lesníci z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, které v nejvíce postižené oblasti Rejvízu hospodaří.

„Jsme ve shodě, protože jde o opatření, které se při hospodaření v lesích používá a je poměrně účinné,“ sdělil šéf polesí Libor Petřík.

Nejcennější oblast větší škody neutrpěla

Celkový objem vichřicí poničených stromů dosahuje v oblasti zhruba jedenácti a půl tisíce kubíků. Dělníci by je měli odstranit v rámci těžeb ještě do konce letošního roku.

V nejcennější oblasti rezervace Rejvíz k výraznějším polomům nedošlo. „Zřejmě proto, že tam nejsou holé plochy jako v okolí po kůrovcové těžbě. V jejím důsledku došlo v okolí rezervace k vytvoření takzvaných porostních stěn,“ vysvětlil Chlapek.

„Zbylé stromy se po těžbě adaptují na nové povětrnostní podmínky jen velmi pomalu a jsou tak náchylnější. Proto nevydržely nápor větru a došlo k rozsáhlým polomům,“ dodal.

8. května 2020

zpět na článek