iDNES.cz

Testování zkomplikuje výrobu, zní z firem. Nedostatku testů se však nebojí

  16:54
Výrazné změny v testování na covid musejí zvládnout jak úřady, tak firmy i krizová infrastruktura v Olomouckém kraji. Obce i firmy budou nakupovat více testů. Nový systém oceňují praktičtí lékaři.

Od úterý platí karanténa pro všechny zaměstnance, kteří mají pozitivní antigenní test. Potvrzovací PCR test se nebude dělat. A od pondělka se budou zaměstnanci testovat dvakrát týdně (jaká platí opatření, najdete přehledně zde).

„Pokud bude další vlna tak masivní, jak se očekává, je to od státu krok správným směrem. Vše se výrazně urychlí,“ komentovala krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Jarmila Ševčíková.

Nedostatku testů se neobávají ani firmy, ani úřady. „Testů máme dost a pravidelně dokupujeme. Je však obtížné se v nabídce orientovat, protože ne všechny jsou dostatečně spolehlivé,“ sdělil například majitel společnosti Plastkon Mikulovice Daniel Hama.

Rovněž závod Siemens Elektromotory Mohelnice, patřící k největším zaměstnavatelům v regionu, má dostatek antigenních testů.

„Pro naše zaměstnance se nic nezmění. Testování dvakrát týdně jsme totiž zahájili už prvního ledna. Zaměstnanci se ale testují už od loňského října,“ informoval ředitel závodu Vladimír Štěpán.

Se spolehlivostí testů není podle ředitele závodu Vladimíra Štěpána problém.

„Používáme osvědčené testy, které zachycují všechny dosud známé varianty covid-19, a to včetně varianty omikron. Testů máme dostatek, potřebné množství je však třeba dobře plánovat a objednávat s předstihem,“ sdělil.

Více testů může vyřazovat zbytečně moc lidí

V mohelnickém závodě se podle něj při jednom kole testování použije přibližně patnáct set testů, každý týden je podstoupí tři tisíce osob.

Časté testování nicméně narušuje ve firmách zaběhlou organizaci výroby a práce.

„Zavedli jsme ale opatření, která minimalizují dopady na výrobu. V závodě jsme zřídili několik testovacích míst,“ nastínil Štěpán.

Mnohé firmy považují zvýšení frekvence testování za zbytečné. „Musíme zajistit výrobu a testujeme už několik měsíců. Je v našem zájmu, aby lidé byli zdraví a nemocní virus nepřenášeli dál. Nicméně si myslím, že náš systém je dostatečný a zvýšit frekvenci testování postrádá smysl. Jenom nám komplikuje práci,“ postěžoval si šéf Plastkonu Daniel Hama.

Šéf krajské hospodářské komory Bohuslav Švamberk podotkl, že firmy budou mít složitější plánování produkce.

„Nedostatek lidí trvá dlouhodobě. Kvůli diskutabilní spolehlivosti mohou častější antigenní testy vyřadit z práce více zaměstnanců, než kolik bude skutečně nemocných. Takový systém nemůže dlouhodobě fungovat,“ míní.

Část úředníků nyní pracuje z domu

Na testování dvakrát týdně se připravují také úřady. Například krajský úřad má přes pět stovek zaměstnanců, část ale pracuje z domova.

„Ti se budou testovat až při příchodu do práce. Ostatní budou procházet testy dvakrát týdně,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

Kraj má v současné době v zásobě přibližně čtyři tisíce testů. „Od příštího pondělí přistoupíme k dynamickému systému jejich nákupu, který nám umožní dokupovat testy operativně podle aktuální potřeby,“ popsala Knajblová.

Největší samospráva v regionu, olomoucký magistrát, pořizuje podle mluvčího Michala Folty nyní sedm tisíc testů, což představuje výdaj navíc přibližně 350 tisíc korun.

„Toto množství by mělo vystačit na jeden měsíc,“ vysvětlil Folta.

Fakultní nemocnice žádné potíže neočekává

Častěji testovat budou také složky krizové infrastruktury. Fakultní nemocnice Olomouc se na pondělí 17. ledna pečlivě připravuje.

„Postupujeme podle pokynů a metodiky ministerstva zdravotnictví. Testujeme dlouhodobě, takže testy máme v zásobě, nicméně jich kvůli zvýšení frekvence testování nyní dokupujeme víc,“ sdělil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Podle něj se zdravotníci testují přímo na svých pracovištích. „Zvládneme bez větších potíží i přechodné zvýšení frekvence testování,“ ujistil Fristcher.

Pandemie v kraji po delším poklesu sílí. Podle informací ČTK zde bylo za poslední týden 337 potvrzených případů covidu na 100 tisíc obyvatel, minulé pondělí 275.

zpět na článek