V Uničově se koronavirem nakazil učitel, druhý stupeň odložil start výuky

  11:10
Onemocnění covid -19 zkomplikovalo výuku na Základní škole Haškova v Uničově. Jeden z tamních učitelů druhého stupně, kam zatím docházejí pouze deváťáci, má pozitivní test na koronavirus. Děti i pedagogové, kteří s ním přišli do styku, mají výsledky zatím negativní a čeká je kontrolní test. Škola nicméně odložila návrat žáků druhého stupně.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Ano, na škole se vyskytl covid-19. Je to nepříjemné, ale v tomto období celkem pochopitelné,“ napsal na web školy ředitel Svatopluk Vlk.

„Ačkoliv se naši žáci i někteří zaměstnanci prokazatelně setkali s pozitivní osobou, jsou všichni testovaní žáci i většina zaměstnanců školy po prvním testování negativní,“ dodal.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají pacientům a návštěvníkům.  (29. května 2020)
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření. Návštěvníky by mělo znovu po bezmála třech měsících uzavření kvůli koronaviru přivítat 5. června 2020. IQPark se otevře již 1. června 2020. Snímek ukazuje zakrývání jednoho z exponátů, které nebude možno z hygienických důvodů dočasně používat. (28. května 2020)

Podle ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růženy Haliřové učitel uničovských deváťáků neměl klinické příznaky, ale vyšel jako pozitivní kontakt nakaženého z jiného kraje.

„Všichni, kdo byli podle klasických opatření a postupů ve škole trasováni a testováni, byli negativní. Uvidíme, jak dopadnou druhé odběry. Vzhledem k nastaveným interním opatřením na školách je ale situace pod kontrolou, šíření nákazy se nebojíme,“ uvedla epidemioložka.

V Olomouckém kraji jde o první a zatím jediný případ nákazy na základních školách, podle Haliřové není nutné zařízení zavírat. Uklidňuje i rodiče, kteří se podle ní nemusejí obávat.

„Není to nic, co by kráčelo proti současnému rozvolňování protiepidemických opatření. Takové ojedinělé případy se stávat budou,“ podotkla.

Nakažení žáci dostanou náhradní termín přijímaček

Testování musela podstoupit jen jedna skupina žáků deváté třídy, kterou nakažený pedagog vyučoval. Ti, kteří budou mít negativní i kontrolní test, se budou moci zúčastnit 8. června přijímacích zkoušek na střední školy. Ti, kdo neprojdou, dostanou náhradní termín zkoušek 23. června.

Výuka na prvním stupni pokračuje bez omezení, zahájení dobrovolné prezenční výuky druhého stupně škola odkládá do doby, než budou známy výsledky kontrolního testu. Bezpečnostní a hygienická opatření pokračují ve stávajícím režimu, podle ředitele Vlka jsou dostatečná.

„Jak jsme sami pocítili, možnost získání této nemoci je prostě vysoká a číhá kdekoliv. A ne každý, kdo se s takovou osobou setká, nemoc získá. Je to věc imunity a momentálního zdravotního stavu,“ poznamenal ve svém vyjádření na internetu.

„Přeji všem, kteří stojí při nás, ale i těm, kteří nás kritizují, aby se do podobné situace zkrátka nedostali. Je to velmi snadné,“ dodal.