iDNES.cz

Lidé riskují zdraví. Kvůli koronaviru se bojí jít k lékaři na prohlídku

  5:20
Podobně jako na jaře začali lidé v poslední době kvůli zhoršené koronavirové situaci v Česku odkládat preventivní prohlídky a vyšetření. Někteří ale do ordinace nevyrazí, ani pokud mají akutní zdravotní potíže.

Na infekci močových cest si koupila urologický čaj, domácí léčbou se ale nakonec žena dopracovala až k akutnímu zánětu ledvin. Několik dalších lidí zase tak dlouho odkládalo návštěvu lékaře, až je odvezla sanitka do nemocnice s velmi těžkou chudokrevností.

Takovými příklady dokládají lékaři z Olomouckého kraje fakt, že se část veřejnosti opět začala vyhýbat ordinacím kvůli strachu zejména starších pacientů z nákazy koronavirem. Apelují proto, aby lidé své zdravotní potíže nepodceňovali, mohlo by je to ohrozit i na životě.

Úbytek pacientů v ambulancích sleduje většina zdravotnických zařízení v kraji. Například ve Fakultní nemocnici Olomouc klesla oproti loňsku návštěvnost ambulantních částí klinik na 60 až 70 procent. Podobný trend pozoruje rovněž i Nemocnice Šumperk, kde ubylo pacientů v oční, urologické, neurologické nebo diabetologické ambulanci.

„S ohledem na to, že řada lidí odkládala preventivní prohlídky už na jaře, může jít o velmi nebezpečný trend s vážnými dopady na zdraví. Účinná léčba totiž u řady nemocí spočívá právě ve včasné prevenci,“ upozornila mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Nemocnice Prostějov vnímá odliv běžných pacientů i z lůžkových částí jednotlivých oddělení.

„Naše interní oddělení bývalo vždy plně obsazeno. Nyní u nás non-covidových interních pacientů ubylo. Tito lidé se tedy pravděpodobně snaží řešit své potíže doma. Do péče odborníků se pak mohou dostat v závažnějším stavu, k němuž nemuselo dojít,“ uvedl primář oddělení Miloslav Špaček.

Sám má s takovými případy zkušenost. „V posledních dnech jsme třeba ošetřovali několik lidí s těžkou anémií, které šlo předejít,“ popsal.

Většina lidí nakonec k lékaři stejně přijít musí

Řadu lidí s akutními zdravotními problémy „zachrání“ před cestou do nemocnice praktičtí lékaři, kteří teď častěji vyrážejí do terénu.

„Můžu potvrdit, že pacienti se lékařským prohlídkám vyhýbají. Bojí se přijít do ordinace, přestože je objednáváme na přesný čas, aby se nepotkali s dalšími lidmi,“ řekla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Jarmila Ševčíková.

Sama provozuje praxi v Bohuňovicích na Olomoucku. Pacienty, kteří se vyšetření v ordinaci obávají, navštěvuje osobně. Právě ona narazila na případ ženy, která si domácí léčbou přivodila zánět ledvin.

„Koupila si čaje, k lékaři nechtěla přijít, protože měla strach. Ozvala se, až když už měla horečky a infekce byla rozjetá,“ vylíčila lékařka.

Pacientka nakonec do nemocnice nemusela, Ševčíková ale před takovým riskantním přístupem varuje.

„Většinu lidí potíže nakonec stejně donutí k lékaři přijít, ale čím je to později, tím je průběh nemoci komplikovanější a léčba déle trvá. Zbytečně se pak třeba musejí nasazovat silná antibiotika nebo kombinace léků,“ varovala Ševčíková.

Na přibývající případy lidí, kteří se do péče lékařů dostávají na poslední chvíli, jako první upozornila brněnská nemocnice u sv. Anny.

„Například k nám přivezli pacientku s močovou infekcí ve stavu septického šoku,“ nastínil lékařský náměstek Jindřich Olšovský. Septický šok znamená, že člověku selhávají orgány, jde mu tedy o život.

Návštěvy lékařů odkládají i lidé s chronickými onemocněními srdce či plic, nebezpečné je to ale také u problémů neurologického rázu.

„U epileptiků jde o zvýšení počtu záchvatů, u dalších nemocí jakékoli náhlé zhoršení. Podcenit by lidé neměli ani příznaky začínající cévní mozkové příhody – náhlé oslabení končetin či problémy s řečí nebo viděním,“ shrnul přednosta neurologické kliniky Milan Brázdil.

Nemocnice proto apelují, aby lidé na vyšetření, kontroly nebo preventivní prohlídky dál chodili.

„Dodržujeme přísná opatření. Pacienti si mohou u hlavního vstupu koupit roušku či respirátor a všechny prostory jsou vybaveny dávkovači dezinfekce,“ podotkla mluvčí šumperské nemocnice Hanke.

zpět na článek