Kontrafagot má pět metrů, novinku filharmonie uslyší diváci na úvod sezony

  9:30
Poslední novinkou v nástrojovém obsazení Moravské filharmonie Olomouc (MFO) se stal kontrafagot. Je vyrobený z horského javoru, který vyzrával minimálně dvacet let, a patří k nejhlouběji znějícím nástrojům symfonického orchestru. Jeho zvuk si posluchači vychutnají už ve čtvrtek v olomoucké Redutě na zahajovacím koncertu 79. sezony.

Kontrafagotistka Petra Malá. Její nástroj má délku pět metrů a vyrábí jej jen pár firem na světě. | foto: Foto: Radka Piskačová

Na prvním představení sezony orchestru 26. září v olomoucké Redutě se v roli sólisty představí jeden z nejvýraznějších českých klavíristů mladší generace Marek Kozák, orchestr povede šéfdirigent Zsolt Hamar.

Na nástrojovou novinku MFO zahraje zkušená kontrafagotistka Petra Malá.

„Kontrafagot není jen hudební nástroj, je to prodloužení mého vlastního hlasu,“ říká umělkyně. Její vztah k nástroji je hluboký, stejně jako tóny, které z něj vyluzuje v Moravské filharmonii, kde působí už osm let.

79. sezona

Zahajovací koncert MFO 26. září v Olomouci otevře předehra z díla Karola Szymanowského, následovat budou skladby Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, původně psané pro bostonské symfoniky.

Hrát na kontrafagot není podle ní snadné. Tento impozantní nástroj, jehož délka přesahuje pět metrů, vyžaduje od hudebníka více než jen technickou zdatnost – musí vystačit s dechem, být fyzicky vytrvalý a schopný ponořit se do hudby a vnímat ji celým tělem.

„Každé nadechnutí, každý pohyb rtů a prstů je promyšlený. Když hraju na kontrafagot, cítím, jak se hudba stává součástí mě samotné,“ svěřuje se.

Síla řemesla

Petra Malá o hudebních nástrojích říká, že jde o výrobky umu zručných řemeslníků, který se dědí z generace na generaci.

„Pracovní postupy a způsoby výroby jsou často stejně staré jako skladby, které se na tyto nástroje hrají. Pořízení nového nástroje tak často není vůbec jednoduché, a to nejen finančně, takže každý nový přírůstek je nejen pro orchestr, ale hlavně pro konkrétního hráče malým svátkem,“ líčí.

Kontrafagot patří k nástrojům jako třeba hoboj či klarinet. „Je nezbytný pro skladby vyžadující hluboké, rezonující basy, dodává orchestrálnímu zvuku výraznou hloubku a přispívá k temné barvě hudebních děl. Uplatní se v dílech skladatelů jako jsou Hector Berlioz, Richard Strauss či Gustav Mahler. Právě jejich skladby využívají kontrafagot často, k podpoře orchestrálních basů, vytváření dramatičnosti a emocí v hudebních pasážích,“ uvedla Radka Bláhová, tiková mluvčí MFO.

Výrobců kontrafagotů ve světě přitom není mnoho. „Nepřekvapí dodací lhůta přesahující 14 měsíců německé manufaktury J. Püchner Spezial-Holzblasinstrumentebau, která nástroj pro Moravskou filharmonii vyrobila,: doplnila.

Kontrafagot zazní také na koncertech 1. a 8. října nebo 19. prosince. „Za výběr a pomoc v celém procesu pořízení vděčí MFO firmě Clarina Music, která zajistila jeho dodání,“ sdělila mluví.