iDNES.cz

Odsouzený pěstitel léčebného konopí Dušan Dvořák hledá zastání v Bruselu

  4:24
Dušan Dvořák, který pěstoval konopí, aby pomáhal nemocným lidem, dostal šestiletý trest. Protože jeho odvolání u Ústavního soudu bylo zamítnuto, obrátil se nyní k Evropské komisi do Bruselu.

Pochod Million Marihuana March za legalizaci konopí loni v Praze podpořil i Dušana Dvořáka (na transparentu). | foto: MAFRA

Nejznámější pěstitel léčebného konopí v Česku Dušan Dvořák si ve věznici v Břeclavi odpykává šestiletý trest vězení. Opakovaně pěstoval konopí na chalupě v Ospělově na Prostějovsku, kde policie pravidelně dělala razie.

Hájí se tím, že z rostlin nikdy nevzešla marihuana k volnému užívání, ale byla pro léčebné účely. Justice mu nikdy neprokázala, že by jediný gram sušené marihuany někomu prodal.

Dvořáka postupně odsoudily Okresní soud v Prostějově a Krajský soud v Brně, protože pěstování konopí je v tuzemsku svázané přísnými restrikcemi, jež Dvořák považuje za protizákonné.

Obrátil se proto na Ústavní soud, u kterého však začátkem letošního roku neuspěl, a tak před pár dny podal stížnost na porušení práva EU Českou republikou k Evropské komisi do Bruselu.

“Soudy porušují právo EU, konkrétně základní právo na spravedlivý proces podle Listiny základních práv a svobod EU. Při deseti domovních prohlídkách policie zabrala 3 500 kusů rostlin konopí s obsahem 1 % THC, čili zcela neomamné konopí, které nelze označit jako marihuanu a nelze ho zneužít k toxikomanii. Stěžovatel se od prvního trestního řízení v roce 2010 brání také nezákonným měřením obsahu THC v konopí, nepřiměřenou regulací a nevymahatelností technických předpisů,” upozorňuje konopný pěstitel Dvořák ve své stížnosti k Evropské komisi.

“Pomáhal jsme trpícím lidem”

Zároveň uvádí, že do roku 2020 bylo konopí v lékárnách v České republice zcela cenově a druhově nedostupné. Dodnes podle něho česká legislativa neumožňuje ani lékařům nechat zpracovat konopí na cílená léčiva.

Ve stížnosti zdůrazňuje, že pouze pomáhal trpícím lidem. České soudy mají ovšem zcela jiný názor. Argumentují tím, že pokud v zemi platí nějaká pravidla pro pěstování konopí, musí je i Dvořák dodržovat, protože zákony platí pro všechny. S tím souhlasil i Ústavní soud České republiky.

„Ve své ústavní stížnosti stěžovatel opakuje prakticky totožné námitky, které uplatnil již v předchozích stadiích trestního řízení a se kterými se obecné soudy včetně Nejvyššího soudu náležitě a dostatečně přesvědčivě vypořádaly. Zjevnou svévoli v podobě takzvaného extrémního rozporu mezi provedenými důkazy a skutkovými závěry Ústavní soud neshledal,“ uvedl předseda senátu Ústavního soudu Pavel Šámal v usnesení Ústavního soudu z února letošního roku, které Dvořákovu ústavní stížnost zamítlo.

Patnáct trestních spisů

Dvořák namítá, že Ústavní soud si ani nevyžádal jeho trestní spisy. „Pokračování hanáckého justičního morytátu spočívá v důkazu, že Ústavní soud si z mých předchozích trestních řízení nikdy nevyžádal jediný spis,“ napsal Dvořák v dopise z vězení MF DNES.

Před pár dny opravdu požádal Okresní soud v Prostějově, aby mu sdělil, kdy byl některý z jeho téměř patnáctky trestních spisů zapůjčen Ústavnímu soudu. „Kontrolou bylo zjištěno, že žádný z výše uvedených spisů nebyl zdejším soudem zaslán Ústavnímu soudu ČR v Brně,“ potvrdil soudce Petr Vrtěl z Okresního soudu v Prostějově.

Ústavní soud ovšem vysvětlil, že na této praxi není nic zvláštního. „Ústavní soud rozhodně nežádá zaslání spisu ve všech projednávaných věcech. Obvykle mu stačí k rozhodnutí napadená soudní rozhodnutí,“ řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Spis putuje do Brna pouze v případech, kdy se po předběžném posouzení stížnosti ukážou pochybnosti. „Může jít o námitky procesního rázu, ke kterým je třeba prostudovat spis, protože není možné ověřit okolnosti z rozhodnutí. V tomto případě však k odmítnutí stížnosti došlo pro zjevnou neopodstatněnost,“ podotkla mluvčí.

Zastánce pěstování konopí pro léčebné účely Dušan Dvořák skončil za mřížemi na začátku předloňského listopadu, protože se vyhýbal soudním jednáním. Přebýval u známých a pokoušel se získat politický azyl v Kanadě, kde už dokonce požádal o víza.

Dvořák má obrovskou podporu veřejnosti. Vznikla petice, sbírka a proběhla řada koncertů na jeho podporu. Mnoho nemocných lidí také soudu v Prostějově poslalo čestná prohlášení, že jim Dvořákovy léčebné přípravky opravdu pomáhají, mnohdy jako jediné léčivo na trhu.

Dvořáka se zastává například světoznámý fotograf Jindřich Štreit nebo přední světový odborník na výzkum kanabinoidů, docent Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

zpět na článek