Lyžaři si v Jeseníkách připlatí, někde už se denní skipas blíží tisícovce

  4:52
Majitelé horských středisek z Olomouckého kraje už většinou mají jasno, o kolik před zimou zdraží permanentky na vleky. Říkají, že to bylo těžké rozhodování. Shodují se i v tom, že nemohou do cen promítnout celý nárůst cen elektřiny, potřebné pro vleky, a pohonných hmot, na které jezdí rolby upravující sjezdovky.

Šestisedačková lanovka ve skiareálu v Koutech nad Desnou. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Ceny u permanentek pro dospělé zvedám zhruba o osm procent. Dětské jenom kosmeticky. Zdražit jsem musel, ale pokryje to jen část rozdílu v nákladech, který nám udělá skok v cenách energií,“ sdělil například majitel střediska Miroslav v Lipové Miloš Hladký a ujistil, že přes rostoucí náklady nedojde k omezení úpravy sjezdovek.

„Nafoukáme tolik sněhu, kolik bude potřeba, a sjezdovky taky patřičně upravíme rolbou. Růst nákladů nebude mít na kvalitu terénů žádný negativní vliv,“ slibuje.

Středisko Kraličák na Staroměstsku podle majitele Dušana Juříčka podraží hlavní permanentky přibližně o sedmnáct procent.

„Ceníky s přesnými cenami pro zimní sezonu 2022/2023 ještě nemáme. Definitivní rozhodnutí, o kolik se ceny permanentek zvednou, zatím nepadlo,“ řekl Juříček.

Skiareál Hlubočky, který se jako jeden z mála v regionu nachází mimo Jeseníky, uvádí rozpětí, v němž ceny zvedne, mezi deseti a dvaceti procenty.

„Ceny se sice zvednou, ale na druhou stranu nabídneme lidem prodloužení sjezdovky o sto metrů,“ podotkl spolumajitel areálu David Jarmar.

Ušetřit bude možné na vícedenním skipasu

Mezi deseti a dvaceti procenty je nejčastější rozpětí, ve kterém se areály chtějí při zdražování permanentek pohybovat.

„Nebude to žádné razantní zdražení. Lidé už mají tak dost nákladů se živobytím,“ nastínil ředitel areálu Kouty nad Desnou Petr Marek.

Tisícovku tak za celodenní permanentku lidé v zimě v areálech v Jeseníkách, na Staroměstsku a v nižších polohách na Olomoucku ještě nezaplatí, ale ve středisku Kraličák, které je nejmodernějším a nejrychleji rostoucím centrem v regionu, se tomu už blíží.

Areál avizuje, že celodenní permanentka pro dospělé přijde na 980 korun, což je zhruba sedmnáctiprocentní nárůst.

„Samozřejmě budeme zvýhodňovat vícedenní permanentky nebo nákupy online, dětské permanentky půjdou nahoru jen mírně,“ nastínil majitel Juříček.

V Jeseníkách se dá ale lyžovat o stokoruny levněji. Například ve středisku Miroslav přijde celodenní permanentka po zdražení na 590 korun. Středisko ovšem nemůže nabídnout tolik sjezdovek nebo nejmodernější lanovku s bublinou a vyhřívanými sedadly a další špičkové zázemí.

Ceny nezmění jen jediné velké zimní středisko

Mezi oslovenými středisky je pouze jedno, které zdražovat nebude a celodenní permanentka pro dospělé zůstane za sedm set korun. Ceny ponechá stejné Ski Aréna Karlov sdružující několik skiareálů.

„Majitelé skiareálů se rozhodli, že ceny ponechají na loňské úrovni. Uvědomují si, že dopady růstu cen energií na veřejnost jsou enormní,“ sdělil mluvčí arény Boris Keka.

Šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak oceňuje, že střediska nezvyšují ceny permanentek nijak razantně.

„Je vidět, že hledají rezervy a promítají do cen jenom to nejnutnější. I tak se dá očekávat, že zájem lidí o sjezdové lyžování kvůli zvyšujícím se životním nákladům opadne,“ předpokládá Rak.

Vzhledem k růstu cen areály šetří novinkami. Kraličák nabídne nový dětský areál s řadou nejrůznějších atrakcí, skiareál Hlubočky zase prodloužil vlek i sjezdovku zhruba o sto metrů. Další investice jdou napříč areály do posílení zasněžování nebo nákupu nové techniky.