Nápor sběračů borůvek v Jeseníkách ustal, s kontrolami pomáhají lesníci

  4:54
Zrající borůvky teď lákají do Jeseníků množství lidí, kteří neváhají porušovat nejrůznější zákazy a chodí sbírat i do nejpřísněji chráněných oblastí hor. A to přesto, že jim hrozí pokuty a postihy. Drancování vzácných porostů ve velkém je však už minulostí díky hlídkám ochránců přírody i lesníkům.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal JanišMF DNES

„Strážci přírody chodí do terénu pravidelně. I ve všední dny vyráží i desítka lidí, většinu tvoří dobrovolníci. I když nejsou schopni všechno uhlídat, má jejich práce velký efekt. Sběračů borůvek je znatelně méně,“ hodnotí šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Petr Šaj.

Podle něj letos strážci nikoho přímo při sběru nenačapali ani v Národních přírodních rezervacích Praděd nebo Šerák – Keprník.

„Udělili ale řadu pokut za neoprávněný vjezd do zákazu a za pohyb mimo značené trasy. Když jsme v autech viděli kbelíky modré od borůvek, hřebeny na česání nebo u lidí mimo stezky velké batohy či kbelíky, když tam šli jenom na krátký výlet, tak je jasné, co tam přijeli dělat,“ popisuje Šaj. Jde podle něj jak o Čechy, tak o Poláky.

Podle něj se už sběračům vzhledem k pokutám přestávají vyplácet výjezdy do nejpřísněji chráněných oblastí Jeseníků, kde jsou sice nejlepší a největší borůvky, ale také hrozí největší postihy. Může je to stát až tisícovku, ve správním řízení i více než deset tisíc korun.

Borůvky jsou totiž důležitou potravou například pro přísně chráněné tetřevy a tetřívky. Mimo stezky sběrači navíc ruší chráněné živočichy, ničí chráněné rostliny, odhazují tam odpadky.

Mimo chráněné oblasti je sběr povolen jen pro vlastní potřebu

Paradoxně přitom v některých nejcennějších částech Jeseníků ochránci přírody borůvčí nechávají vysekat. Nekontrolovaně se totiž rozrůstá a ničí původní chráněné rostliny.

„To jsou ale omezené plochy a určitě to neznamená, že by došlo k nějaké dramatické redukci borůvčí, což by přimělo sběrače, aby sem tolik nejezdili,“ poznamenal Šaj.

V hřebenových partiích Jeseníků pomáhají ochráncům přírody také lesníci. Mimo chráněné oblasti mohou lidé borůvky sbírat, ale ne ve velkém na prodej.

„Lesní zákon umožňuje sběr plodů pouze pro vlastní potřebu. Někteří ale používají hřebeny, což nesmí. Z keříků sedřou plody i listy. To lesní zákon zakazuje. Snažíme se přestupky řešit především domluvou, spolupracujeme ale i s policií,“ sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podle ní nejde jen o sběr borůvek, ale také bezohlednost řady turistů.

„Nerespektují zákaz vjezdu do lesa, odstavují vozidla na skládkách dříví nebo u cest, takže brání lesnickému provozu. Mnohde rozdělávají oheň, takže mohou les zapálit, jako v červenci u Kralického Sněžníku,“ popsala Jouklová.

Nejvíce sběračů tvoří v církevních lesích Češi

Řada lesů v Jeseníkách patří olomouckému arcibiskupství. Také církevní lesníci mají se sběrači borůvek práci.

„V příhraničních oblastech jsou mezi nimi i cizinci, ale nejvíce sběračů je i přesto našich,“ říká mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Eva Málková.

Pokud si lidé nasbírají trochu borůvek pro svoji potřebu, nic jim od lesníků v církevních lesích nehrozí.

„Opačná situace nastane, když sběrači ve velkém naběhnou s hřebeny a borůvky trhají evidentně na prodej. Takových je bohužel většina. Upozorňujeme je, aby toho zanechali. Když to nejde domluvou, přizveme policii,“ doplnila Málková.

Ochranáři před lety chytili přímo při sběru například skupinu Poláků, kteří do Jeseníků jezdili pravidelně. Nebo notorického sběrače, který už víckrát dostal pokutu. Muž se vymlouval, že spolu s kamarády přijel na túru. Na to mu ale strážci přírody neskočili.

„Sledovali jsme je, takže nemohli ani vytáhnout sběračské pomůcky z auta. Potom šli před námi na Barborku a zpět, a když viděli, že se nás nezbaví, odjeli. Jenže toto se podaří opravdu výjimečně,“ popsal jeden ze strážců.