iDNES.cz

Jeseník dál drží tradici porodného, proti úbytku obyvatel ale nepomáhá

  11:54
Také letos bude radnice v Jeseníku vyplácet narozeným dětem, respektive jejich rodičům, pětitisícový příspěvek. Rozhodlo o tom tamní zastupitelstvo. Město tak pomáhá rodinám už jedenáctým rokem, v regionu je to ale výjimka. Na zastavení úbytku obyvatel to navíc nestačí.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poprvé se vyplácelo porodné v Jeseníku v roce 2010, kdy koalici vedla ODS v čele se starostou Petrem Procházkou.

„Tehdy s tím přišla KDU-ČSL a jejich návrh získal většinovou podporu. Byla tu zřejmá snaha podpořit mladé rodiny i zvýšit nízkou porodnost – a jiný způsob jsme nenašli,“ vzpomíná dnes Procházka.

Zastupitelé tehdy koncem volebního období odsouhlasili poměrně velkorysou částku deset tisíc korun na jednoho novorozence.

Už v následujícím volebním období však koalice vedená sociálními demokraty snížila porodné na polovinu. Od té doby zůstává na pěti tisících.

Porodnost se ovšem zvýšit nepodařilo. Počet obyvatel v Jeseníku se trvale snižuje už od roku 2005, kdy ve městě žilo 12 377 lidí.

V době zavedení porodného v roce 2010 už počet obyvatel klesl na 12 068. Loni začátkem roku měl Jeseník 11 128 obyvatel a letos je už těsně pod 11 tisíci.

Z půl milionu vždycky zbude

Přesto se porodné bude vyplácet dál. „Rozhodli jsme se ho ponechat v nezměněné výši. Touto částkou město přispívá rodinám na náklady související s narozením dítěte. Je to také forma poděkování, že zde mladí lidé žijí a zakládají rodiny, čehož si velmi vážíme,“ sdělila starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Letos město na porodné vyčlenilo půl milionu korun, což je obdobná suma jako v minulých letech, kdy se ji ale nikdy nepodařilo vyčerpat. Podle starostky se bude porodné určitě vyplácet nejméně do konce volebního období, které končí na podzim příštího roku. O dalším prodloužení benefitu by pak rozhodovalo nové zastupitelstvo.

Jeseník má pro vyplácení  jen dvě základní podmínky – trvalé bydliště matky musí být už nejméně rok před narozením dítěte v Jeseníku a žádný z rodičů nesmí být dlužníkem města.

V průběhu minulých let se jeseničtí zastupitelé opakovaně zabývali otázkou, zda porodné zrušit, či zachovat. Vždy se ale většina zastupitelů rozhodla dávku pro novorozence ponechat.

Z velkých měst v regionu už peníze dává jen Prostějov

Většina velkých měst v kraji porodné nevyplácí, výjimkou je Prostějov, kde je nicméně podstatně skromnější.

„Jde o finanční dar ve výši dva tisíce korun na každé narozené dítě, který obdrží rodiče při vítání občánků,“ uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Šumperk pak podporu pro novorozence řeší odpuštěním platby za svoz odpadu za první rok života, která činí 744 korun.

„Rodiče s miminky také dostávají drobné dárky na vítání občánků, jako například speciální metr, na kterém si mohou zaznamenat, jak jim dítě roste, a další drobnosti,“ sdělila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Přerov ani Olomouc žádné peníze ani velké dary nedávají. „Město ani o ničem podobném neuvažovalo. Při vítání občánků dostanou děti pouze hračku mamuta, který je symbolem města,“ řekla přerovská mluvčí Lenka Chalupová.

zpět na článek