iDNES.cz

Jeseník léta marně křísil hotel Slovan. Chce ho prodat, ale nejspíš prodělá

  4:52
Jesenická radnice se rozhodla prodat hotel Slovan, který městu nevynáší a musí na něj naopak doplácet. V současné době proto oslovuje podnikatele v cestovním ruchu a hotelnictví, zda by nechtěli hotel koupit. Před lety ho přitom s pomocí evropských dotací nákladně zrekonstruovala za zhruba 200 milionů korun.

Hotel Slovan s obchodním centrem Alkron v Jeseníku. | foto: www.jesenik.org

Hotel je nyní v nájmu a firma za něj platí radnici jen 38 tisíc korun. Vyšší částku před lety nikdo nenabídl, přestože hotel stojí na náměstí lázeňského města.

„Nájem negeneruje prostředky na investice. Na běžnou obnovu a výměny technologií musíme doplácet ze svého rozpočtu,“ sdělila starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Slovan chtělo město prodat už před lety. Když se to řadu let nedařilo, nechalo budovu z 19. století, se kterou je spojena obchodní pasáž, nákladně zrekonstruovat za zhruba 200 milionů korun, z toho většinu nákladů pokryla evropská dotace.

Hotel byl ale poté pro město ztrátový, a to už od otevření po rekonstrukci v roce 2007. Nájemci se střídali, hostů bylo málo, takže provozně byl pro hoteliéry nezajímavý. Několikrát byl dokonce zcela zavřený. A padla rovněž i snaha provozovat ho jako školní hotel Hotelové školy Vincenze Priessnitze.

Nyní má stabilního nájemce, který provozuje víc ubytovacích zařízení po celé republice, například v Krkonoších či Beskydech.

„S nájemcem jsme spokojeni, hotel funguje. Bohužel ale není možné vyžadovat od něj komerční nájem,“ sdělila Blišťanová.

Při příliš nízkých nabídkách si město hotel radši nechá

Otázka je, zda někdo hotel koupí v období poznamenaném koronavirem, a za kolik.

„Určitě nedostaneme tolik, kolik město kdysi investovalo do rekonstrukce. Bude to jen zlomek. V současné době ale spíš sondujeme. Snažíme se oslovit jak české firmy, které jsou v branži úspěšné, tak podobné společnosti z Polska, které podnikají v pohraničí,“ vysvětluje Blišťanová.

„V současné době platí, že chceme hotel prodat, ovšem nikoli za jakoukoli cenu. Firmy oslovujeme a ptáme se, zda by měly zájem. Teprve potom bychom vypsali soutěž,“ dodává.

Za kolik lze Slovan prodat podle ní není možné odhadnout. „Znalecký posudek je 27 milionů. Pokud by se prodej podařil za vyšší částku, asi bude možné hovořit o úspěchu,“ míní.

Nevylučuje však, že cena půjde i pod znalecký posudek. „Určitě se budeme v zastupitelstvu bavit, kam až bychom mohli jít. Jak už jsem ale řekla, hotel neprodáme za jakoukoli cenu. Pokud by byla příliš nízká, tak Slovan zřejmě dál zůstane v našem majetku a budeme ho pronajímat, i když na něj budeme muset dál doplácet,“ doplnila.

Město bude nejspíš tratit i na krachu plánů na kotelnu

Pokud bude nakonec město na prodeji Slovanu tratit peníze, nebude to jediný neúspěšný plán města s tímto koncem. K prodeji teď totiž Jeseník nabízí také budovu bývalé továrny Moravolenu spolu s pozemky.

Vše v roce 2008 koupil za deset milionů, další miliony stály nejnutnější demolice či úpravy a také energetický audit. Měla zde vzniknout městská kotelna na biomasu, nakonec z toho ale sešlo.

„Celkově město tehdy vynaložilo zhruba patnáct milionů, zatímco výtěžek z nájmů byl minimální, pouze v desítkách tisíc ročně. Teď areál prodáváme za odhadní cenu 9,8 milionu korun a dá se předpokládat, že bude muset být snížena. Město tak na celé věci významně tratí,“ shrnula starostka.

zpět na článek