Ekologové neuspěli, ministerstvo kácení v rezervaci Suchý vrch posvětilo

  11:34
Ekologové neuspěli s odvoláním proti výjimce, kterou Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky loni povolila kácení a použití chemických přípravků u kůrovcem napadených smrků v přírodní rezervaci Suchý vrch. Podle ministerstva životního prostředí jsou zásahy v jedné z nejcennějších oblastí hor v pořádku.

Záběry z dronu ukazují rozpad hospodářských lesů v okolí rezervace Suchý vrch na vrcholu stejnojmenné hory. | foto: Společnost přátel Jeseníků

„Dosavadní realizace asanačních zásahů podle napadeného rozhodnutí za účelem ochrany hospodářských smrkových lesů byla opodstatněná. Současně těmito asanačními zásahy nedošlo k poškození předmětu ochrany přírodní rezervace Suchý vrch,“ konstatovali zástupci resortu, který se námitkami ekologů zabýval.

„Ministerstvo potvrdilo, že jsme rozhodli ve prospěch zdejší přírody. Suchý vrch je cenný především borovými porosty, některé borovice jsou staré přes tři sta let. Ty jsou samozřejmě ponechány samovolnému vývoji bez lidských zásahů,“ uvedl Petr Šaj ze Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) s tím, že výjimka se týká jen nepůvodních smrčin.

Cílem Správy CHKOJ je změnit v těchto místech složení lesa tak, aby tam rostlo více buků, jedlí či javorů.

Fotogalerie

Kvůli Suchému vrchu se ekologové neodvolávali poprvé. Loni na jaře se jim tak podařilo kácení zastavit, nová pravidla však podle nich nejenže opět povolila použití chemie, ale také ze 16 na téměř 90 procent zvětšila plochu, kde je povoleno kácení a mechanické odkornění napadených stromů.

„Výjimka je platná do konce roku 2020, do té doby lesníci rezervaci převálcují,“ obává se předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Suchý vrch je totiž malá přírodní rezervace obklopená hospodářskými lesy. Její rozloha je pouhých 50 hektarů.

Autor: