Bez policistů začaly v Javorníku problémy, teď zrušenou služebnu obnoví

  5:14
V Javorníku na Jesenicku bude po letech opět stálé policejní oddělení. Vedení policie vyslyšelo stížnosti místní samosprávy a v minulosti zrušenou služebnu opět obnoví.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Posledních pět let dohlíží na pořádek v Javorníku soukromá bezpečnostní agentura. Policisté sem přijíždějí „úřadovat“ pouze dvakrát týdně – v pondělí a ve středu, vždy na čtyři hodiny.

To se od ledna změní, policie vrátí do města stálé oddělení, kde budou strážci zákona fungovat sedm dní v týdnu.

Policie zrušila zdejší služebnu při reorganizaci v roce 2011. Od té doby obce usilují o její obnovení. Letos policie na neustávající žádosti samospráv, aby se do města v nejsevernějším výběžku jesenického okresu vrátila natrvalo, zareagovala.

„Stanice bude zřízena v městském objektu na náměstí nedaleko radnice. Policisté tam budou od pondělí do neděle, byť nebudou zajišťovat služby celých 24 hodin denně,“ potvrdila mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

„Když se před lety nepodařilo zabránit zrušení obvodního oddělení v Javorníku, snažili jsme se dosáhnout všemi možnými prostředky toho, aby tady policisté znovu byli nastálo. Konečně se nám to podařilo a jsme za to rádi, protože denní přítomnost policistů ve městě je nesmírně důležitá,“ sdělil starosta Javorníku Jiří Jura.

Město teď finišuje s úpravami kanceláří, aby se do nich policisté mohli v lednu nastěhovat.

Podle starostů z regionu přineslo zrušení obvodního oddělení v Javorníku problémy. Brzy poté se ve městě a okolí zhoršila bezpečnostní situace. Přibylo výtržností, opilství v ulicích, porušování zákazu popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích, rušení nočního klidu.

Javorničtí zastupitelé dokonce přemýšleli o založení městské policie, ale vzhledem k vysokým nákladům nakonec padla volba na bezpečnostní agenturu.

V létě 2014 tak začali v Javorníku dohlížet na pořádek pracovníci ostrahy. „Udělali kus práce. Bez nich si ty poslední roky neumím představit. Bohužel jim chyběly kompetence, které má jenom státní nebo městská policie,“ řekl Jura.

Smlouva s agenturou skončí v závěru ledna a Javorníku to přinese především výraznou úsporu. „Agentura nás přišla zhruba na jeden milion ročně. Ty peníze budeme moci investovat,“ poznamenal starosta.

„Lidé, kteří se nechovají, jak mají, si budou dávat větší pozor“

Místní si návrat policie pochvalují. „Každý viděl, že město policii potřebuje denně. Fyzická přítomnost policistů je nesmírně důležitá už z pohledu prevence,“ míní místní obyvatel Alexander Papageorgiu.

Návrat uniformovaných mužů vítají i okolní obce Bílá Voda, Bernartice, Uhelná či Vlčice. „Nejvíc pomůže, když budou vidět. Lidé, kteří se nechovají tak, jak mají, si budou přece jen dávat větší pozor,“ věří starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

„V posledních letech se tady výrazně navýšila doprava, došlo k nárůstu turistiky, takže obnovení služebny v Javorníku je přínosem pro celou oblast,“ přidal starosta Bernartic Aleš Chromík.

Plno starostí má s vandaly a výtržníky také správa javornického zámku. „Dělali nám nepořádek v zámeckém parku i u přístupové cesty k zámku, věčně tam byly rozbité lahve a rozházené odpadky. Museli jsme to pořád uklízet. Bude dobře, když to tady policisté víc ohlídají,“ řekla kastelánka zámku Jánský Vrch Kateřina Danielová.

Od zrušení obvodního oddělení v Javorníku byla nejbližší stanice ve dvanáct kilometrů vzdálené Žulové, kde ve stejné době přestala fungovat cizinecká policie odstěhovaná do Jeseníku.

O návratu policistů se uvažovalo už několikrát, ale Javornicko se dočkalo až nyní. Nová stanice bude služebně spadat pod žulovské oddělení.