Kniha popisuje tragický konec Jana Zajíce, přináší nová fakta od spolužáka

  12:52
Finanční příspěvky od budoucích čtenářů a sponzorů umožnily vydat knihu o studentovi šumperské průmyslovky Janu Zajícovi, který následoval Jana Palacha a upálil se na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.

Knihu V očích měl plameny napsal spisovatel Oldřich Šuleř. Popisuje v ní tragický a zároveň hrdinský konec života Jana Zajíce.

„Na začátku bylo vyprávění Zajícova spolužáka a kamaráda Jana Nykla. Pro tehdy sotva šestnáctiletého chlapce se jednalo o zážitek, který ho poznamenal na celý život,“ prozradil ke vzniku knihy Šuleř.

Ten prostudoval všechny dostupné prameny. Od dobových i současných článků přes archivní materiály po výpovědi svědků a dalších pamětníků až po reportáže a filmy o Janu Zajícovi. Spolupracoval také s historiky.

„Čerpal jsem například i z výpovědí Zajícových kamarádů z trampingu a spolužáků. V knize se objevují i dosud nepublikovaná fakta a řada zatím neznámých detailů a okolností,“ sdělil spisovatel.

Spolužák o událostech půl století mlčel

Klíčovou osobou a svědkem je Zajícův spolužák Jan Nykl. „On doprovázel kamaráda při cestě vlakem ze Šumperka do Prahy, která skončila upálením. Jan Nykl si svůj příběh nechával dlouhých jednapadesát let jen pro sebe,“ popisuje Šuleř.

Podle spisovatele byla pohnutkou Nykla nevyjadřovat se k Zajícovu činu marná snaha odradit kamaráda od demonstrativního sebeupálení.

„Nykl byl po Zajícově činu obviňován svým okolím, že mu v upálení nezabránil, a byl také stíhán pro napomáhání k sebevraždě,“ doplňuje Šuleř.

Autorovi se díky přispěvatelům na crowdfundingovém portálu Hithit podařilo vybrat potřebnou částku 40 tisíc korun. Díky tomu vyjde kniha v nákladu 600 výtisků.