U Hanušovic začala provizorní oprava silnice zavřené kvůli sesuvu svahu

  16:46
Olomoucký kraj zahájil provizorní opravu důležité silnice II. třídy z Hanušovic směrem na Bohdíkov. Ta musela být v únoru uzavřena poté, co se sesunula část svahu, po němž vede komunikace nad korytem řeky Moravy. Práce mají umožnit alespoň kyvadlový průjezd jedním pruhem řízený semafory.

Silnice II/369 musela být u Hanušovic v polovině února uzavřena kvůli sesouvání svahu. Už před čtvrt stoletím místo poničila povodeň. Obec po nápravě volala marně. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Provizorní oprava vedoucí k opětovnému zprůjezdnění silnice II/369 bude stát zhruba tři miliony korun, vše má být hotové nejpozději do konce června.

„Jde o provizorní opravu do doby, než se podaří celý úsek nově vybudovat. Dobrou zprávou je, že průjezd nebude omezen tonáží, takže místem budou moci projíždět osobní i nákladní auta,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Zácha.

Kraj zároveň připravuje kompletní opravu a zpevnění uvolněného svahu, to však bude technologicky velmi náročné a pravděpodobně i drahé, mimo jiné se počítá třeba s vybudováním úplně nové části silnice.

Jak MF DNES už dříve popsala, svah je poškozený už téměř čtvrt století od povodně v roce 1997 a Hanušovice po jeho opravě volaly už dlouho.

„Ta investice se pořád odsouvala. Teď se konečně začíná něco dít,“ řekl starosta Marek Kostka.

Například zaměstnanci hanušovického pivovaru z Bohdíkova či Rudy nad Moravou nyní musejí při jízdě do práce místo zhruba pěti kilometrů absolvovat přibližně třicetikilometrovou cestu, protože nemají jinou možnost než jet opačnou stranou až do Šumperka a odtud zpět na sever oklikou přes Kopřivnou.

Svah bude v první fázi zajištěn takzvaným zápřahovým pažením. „Jde o zapuštění ocelových profilů až do skalního podloží. Tyto profily se ukotví bočním směrem,“ popsal technický náměstek Správy silnic Olomouckého kraje Ivo Černý.

Svislé profily budou dlouhé přibližně deset metrů, „kotvy“ vedoucí do svahu pak dokonce až dvojnásobné, zavrtané pod úhlem třiceti stupňů. Zároveň bude snížen sklon svahu.

Autoři: ,