Napadení dívky v Přerově poukázalo na problémy s partami výrostků

  5:18
Nejdřív nadávky a potom začaly padat rány. V Přerově v blízkosti tamního obchodního centra přednedávnem podle informací MF DNES skupina mladých Romek napadla třináctiletou dívku. Zdravotníci ji odvezli na ošetření do nemocnice. Útok násilnické skupiny vyvolal mezi obyvateli vlnu nevole.

Napadení dívky se odehrálo u budovy známé mezi místními jako Emos, byť zde známá firma už nesídlí | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Lidé zejména na sociálních sítích poukazují na to, že zdaleka nejen u obchodního centra se skupinky mladých chovají nepřístojně.

„Tady přece nejde jen o tento případ. To je důsledek něčeho, co ve městě bublá pod pokličkou. Je zde problém, který se musí řešit,“ zní typický příspěvek jedné z diskutujících.

Rvačku nyní řeší přerovská policie jako přestupek proti občanskému soužití. „Minulý pátek nastal incident mezi dvěma skupinkami dětí v ulici Šířava v Přerově,“ připomněla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

„Po slovní výměně názorů skupina dívek ve věku 12 až 16 let fyzicky zaútočila na třináctiletou dívku,“ doplnila.

Napadená poté odešla na toaletu do obchodního centra. „Zraněná a dvě další děvčata, která ji doprovázela, vyhledaly v Galerii Přerov zázemí a přišly se umýt na toalety,“ upřesnila zástupkyně obchodního centra Renata Ratajská.

Z obchodu pak dívce přivolali záchrannou službu. V nemocnici dívku zdravotníci ošetřili a propustili domů.

Potíže dělají i děti z majority

Asistent prevence kriminality Pavel Mirga je se svými kolegy v okolí obchodního centra každý den.

„Od listopadu jsme zaměřili pozornost mimo vyloučené lokality, tedy také na okolí obchodního centra. Místo monitorujeme od odpoledních až do podvečerních hodin,“ ujistil.

Upřesnil, že se tam scházejí děti z minority i majority. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco takového mohlo stát. V době konfliktu jsme byli na jiném místě,“ připustil.

Podle Mirgy není situace tak jednoznačná, jak se někomu může zdát. „I děti z majoritní skupiny tam dělají problémy, provokují,“ upozornil.

V Přerově působí šest asistentů prevence kriminality. Jejich prací je předcházet možným problémům nejen mezi majoritou a minoritou, ale i konfliktům v romské komunitě.

Strážníci jsou u střediska častěji

V okolí nákupního střediska častěji hlídkují také strážníci. „Na základě získaných poznatků, že se kolem obchodního centra scházejí party výrostků a obtěžují kolemjdoucí, jsme již na začátku listopadu rozšířili kontroly,“ uvedl zástupce ředitele přerovské městské policie Miroslav Komínek.

Po nedávném incidentu je dohled ještě intenzivnější. Rovněž vedení policie a města místu věnuje intenzivnější pozornost. „Iniciovat budu také schůzku s vedením Galerie Přerov, které požádám, aby rovněž z jejich strany byl ostrahou objektu zajištěn adekvátní dohled nad tím, co se v prostorách nákupního centra odehrává,“ nastínil primátor Petr Vrána.

Obchodní centrum už posílilo ostrahu. „Pokud se skupiny problémových lidí objeví v galerii, ostraha je vykáže,“ ubezpečila Ratajská.

Podle místních jsou problémy se skupinkami mladých nepřizpůsobivých obyvatel i na přerovských hřištích, například za bývalou hasičskou stanicí či za Purkyňovou ulicí.

Komínek oznámil, že se strážníci snaží na situaci reagovat a hlídky míří tam, kde je riziko konfliktů. „Častější přítomnost hlídek v určité lokalitě pochopitelně přispívá ke zklidnění, nicméně problém se pak mnohdy přesune na jiné místo,“ sdělil Komínek.

„Bohužel k incidentům může dojít kdekoli, ať jde o hřiště, sídliště, nebo obchodní centra, a předcházet jim není vždy reálné,“ doplnil.

Lidé chtějí zajistit bezpečnost

Téma bezpečnosti mezi obyvateli Přerova rezonuje. V létě se místní zdráhali chodit na koupaliště, protože tam někteří nepřizpůsobiví lidé nerespektovali provozní řád a chovali se nevhodně, třeba se koupali v oblečení a skákali riskantně do vody.

Dohled nad pořádkem na koupališti tehdy nechtěly převzít ani některé z bezpečnostních agentur.

„Ihned po prvních incidentech město reagovalo. Zavedli jsme trvalou přítomnost asistentů prevence kriminality v prostorách plaveckého areálu. Dále tam byla zavedena preventivní kontrola strážníků městské policie v hodinových intervalech. I díky tomu se tam situace zklidnila,“ připomněl primátor Vrána.

Předpokládá, že v příštím roce v letní sezoně budou platit stejná opatření.