Viru navzdory. Firmě z Jesenicka se daří využít pandemie

  10:24
Ukázkou toho, že i v těžké koronavirové době se může průmyslové firmě nadmíru dařit, se stal výrobce plastových věcí především pro domácí využití z Jesenicka. Ten letos dál navyšuje výrobu a nabírá zaměstnance.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Přestože pandemie koronaviru a s ní spojená omezení přináší po celém světě velké ekonomické škody a utlumení výroby, což řadu firem ohrožuje až existenčně, najdou se rovněž výjimky, kterým se i v současné situaci daří.

A to dokonce třeba na chudém Jesenicku. Tamní firma Plastkon těží mimo jiné z toho, že se jí podařilo uvést na trh úspěšné nové výrobky.

Firma sídlící v Mikulovicích se už řadu let drží na evropské špici v oblasti výroby květináčů, truhlíků a dalších plastových výrobků pro dům a zahradu.

„S trochou nadsázky říkám, že covid je můj obchodní partner,“ glosoval současnou situaci majitel společnosti Daniel Hama.

Plastkon loni zažil rekordní rok a letos, kdy většina průmyslových firem spíše počítá ztráty, rok 2019 překvapivě ještě překonává.

„V posledních letech jsme si zvykli na výrazný meziroční růst tržeb a tento trend se nám daří držet i letos. Ač to zní neuvěřitelně, máme ve srovnání s loňskem nárůst zhruba dvacet procent,“ řekl Hama.

Nemocnost drží na minimu

Firma už na jaře dokázala využít ke svému prospěchu první vlny koronavirové nákazy. Když potřebovala další pracovníky, zaměstnala třeba kuchaře nebo číšníky z uzavřených restaurací, kteří náhle přišli o místo.

A nabírání pokračovalo dál, takže v současnosti v Plastkonu pracují už přibližně tři stovky lidí včetně desítek Poláků.

Velkou roli hraje i to, že se daří udržet nízký počet zaměstnanců, kteří by vypadli kvůli nákaze koronavirem, karanténě nebo domácí péči například o děti.

„Na ošetřovném máme v současnosti jenom šest lidí, z polských zaměstnankyň dokonce ani jednu. Moc si vážím toho, že se jim podařilo řešit problém s hlídáním a péčí o děti jinak,“ vyzdvihl Hama.

V karanténě je nyní deset zaměstnanců, čtyři se z koronaviru léčí.

„Pořád ale zvládáme výrobu včetně nárůstu. Řešíme to přesčasy, přeskupujeme lidi mezi výrobou a kompletací, jak je zrovna potřeba,“ popsal majitel Plastkonu.

Produkty pro novou dobu

Firma těží mimo jiné z toho, že uvedla na trh nové výrobky, které teprve nedávno navrhli vývojáři, a reagují na změny životního stylu urychlené koronavirem, kdy lidé tráví mnohem víc času doma.

„Trend, kdy si lidé chtějí pěstovat na balkonech či v bytech zeleninu či bylinky se teď bude dál zvyšovat. Připravili jsme proto samozavlažovací truhlíky i s konstrukcí na rajčata a jiné vyšší rostliny. Nyní začínáme s výrobou a zájem řetězců je obrovský,“ shrnul Hama.

Velký potenciál má podle něj i další novinka.

„Restaurace, hotely a firmy s kancelářskými prostorami řeší, jak do budoucna rozdělit prostor, aby nebylo tolik lidí pohromadě. Každý nebude chtít plexisklo, které udělá v interiéru jakési králíkárny. Proto se pouštíme do výroby větších truhlíků, které umožní pěstování vysokých rostlin. Ty vytvoří přirozený předěl a navíc v místnostech zlepší klima,“ nastínil Hama.

Šéf hospodářské komory v Olomouckém kraji Bohuslav Švamberk mikulovickou firmu chválí.

„Ač to tak nevypadá, tak opravdu každá doba přináší příležitosti včetně té, kdy bojujeme s covidem-19,“ říká.

Podle něj žije jen v České republice v bytových a panelových domech zhruba polovina obyvatel.

„Hodně z nich si chce nebo bude chtít na balkoně či parapetu pěstovat něco, co může obohatit jejich jídelníček, případně je aspoň zabaví. Takže jde o velmi zajímavou příležitost. Je vidět, že když se hledá, tak se příležitost dá najít,“ míní Švamberk.

Plastkon je v česko-polském pohraničí největší firmou z Jesenicka. Že se mu daří, těší i starostu Mikulovic Romana Šťastného.

„Jsem rád, že u nás máme významnou firmu, která má velký potenciál a dokáže se prosadit i v těžké krizi, kterou tady v současné době máme,“ říká.