Festival Divadelní Flóra připomene i slavného Chaplinova Diktátora

  14:05
Až sedm desítek akcí na 13 scénách nabídne tradiční olomoucký festival Divadelní Flóra. Organizátoři zahájí další ročník vyhlášeného festivalu právě dnes ve večerních hodinách premiérou koprodukčního projektu olomouckého Divadla na cucky, spolku Kolonie a A Studia Rubín s názvem Pravidla úklidu.

Německá divadlo představí své pojetí Chaplinova Diktátora. | foto: Divadelní Flóra

„Je to autorský text, který vyšel z rešerší mezi lidmi, kteří pracují ve špatně placených profesích, jako jsou například uklízečky,“ okomentoval ředitel festivalu Petr Nerušil.

Návštěvníci až do soboty 21. května zhlédnou také řadu zahraničních představení. A to nejenom slovenské, ale také třeba německé inscenace, které budou podle pořadatelů nejexkluzivnější.

V první řadě jde o představení s názvem Stefko Hanushevsky představuje Diktátora od režiséra Rafaela Sancheze v podání německého divadla Schauspiel Köln, které festival uvede v úterý 10. května v Moravském divadle v Olomouci.

„Inscenace reaguje na slavný Chaplinův protiválečný film, kde parodoval Hitlera a obecně nástup nacismu v Německu. To je až bolestně aktuální i v současnosti vzhledem k válce na Ukrajině,“ upozornil ředitel.

Dále to bude také multižánrové představení Noise. Šumění davu od režisérky latinskoamerického divadla Manuel Infante, jejíž dílo ztvární německý soubor Schauspielhaus Bochum v sobotu 14. května.

„Jde o čerstvou, expresivní rekonstrukci tři roky starého brutálního policejního zákroku v Santiago de Chile,“ přiblížila za organizátory Daniela Hekelová.

Festival nabídne i taneční repertoár

Divadelní Flóra letos nabídne také bohatý repertoár tanečních vystoupení. Například v neděli 15. května bude v S-klubu v Olomouci uvedena sebereflexe choreografa a tanečníka Michaela Turinského s názvem Precarious Moves.

„Autor hledá odpovědi na otázky vyvstávající při kontaktu umění s tělesným postižením. Prozkoumává možnosti znevýhodněného člověka ve společnosti, jejíž struktury jsou vystavěné na principu rychlosti a mobility,“ vysvětlila Hekelová.

Podle režiséra festivalu Petra Nerušila jde o velmi úspěšného umělce. „Získal Nestroyovu cenu pro nejlepší rakouskou produkci nezávislé scény za rok 2021,“ připomněl Nerušil.

Ze zahraničního tanečního repertoáru bude k vidění i vystoupení Tanzanweisungen německého choreografa Moritze Ostruschnjaka a kanadského tanečníka Daniela Conanta nebo hravý maďarsko-finský duet Beatrix Simkó a Jenny Jalonen s názvem Long Time No See!.

Z českých tanečních vystoupení diváci spatří loňskou Tanečnici roku Markétu Vacovskou v intimním představení Odloučení.

„Její upřímné a hluboce osobní dílo se zabývá především nelehkou cestou k přijetí smrti vlastních dětí. Živě ji bude doprovázet muzikantka Sára Vondrášková,“ uvedla Hekelová.

Slováci představí ruskou klasiku

Slovenskou scénu zastoupí Slovenské komorné divadlo Martin, které představí ve středu klasické drama Tři sestry pod záštitou režiséra Mariána Amslera.

V doprovodném programu nebudou chybět ani hudební vystoupení. Hned dnes od 21. hodin v Jazz Tibet Clubu ho odstartuje moderní jazzové trio z Berlína s názvem Grey Paris, které kloubí klasický klavír s elektronickou hudbou.

Chybět nebude ani filmová hudba, koncertní projekt remixů písní k počítačové hře Machinarium nebo vystoupení dýdžejů. Kromě toho se mohou diváci těšit také na besedy s protagonisty, workshopy či projekce.

Akce se v Olomouci uskuteční už po pětadvacáté. Loni se konal festival výjimečně na podzim, kvůli koronavirové pandemii.

„Po několikerém odkládání festivalu jsme se v omezené míře potkávali během devíti loňských podzimních týdnů a věřili jsme, že na jaře už Flora znovu proběhne v módu, na který jsme si v poslední dekádě se samozřejmostí zvykli - jako mnohadenní fiesta plná inspirativních interakcí mezi divadelníky a diváky,“ uzavřel ředitel festivalu Petr Nerušil.