Stát selhal. Malá obec na něj nečekala a rychlý internet si zařídila sama

  11:26
Zatímco ve velkých městech je vysokorychlostní internet standard, na vesnicích se lidé pořád potýkají s pomalým a nevýkonným připojením. Dolní Studénky na Šumpersku se rozhodly, že nebudou čekat, a problém vyřešily v obecní režii. Po dohodě s poskytovatelem se sem podařilo dotáhnout optickým kabelem vysokorychlostní internet, jenž zhruba desetkrát zvyšuje kapacitu a rychlost dosavadního přenosu.

„Kdybychom měli čekat, tak se vysokorychlostního internetu dožijeme podle státního plánu někdy v roce 2026. Proto jsme se do toho pustili sami,“ zdůvodňuje starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Podle něj nebylo snadné se s poskytovatelem připojení dohodnout. „Pomohlo nám, že jsme byli schopni garantovat nejméně dvě stovky připojení. Teď už máme oficiální zájem dokonce od tří stovek domácností,“ říká dolnostudénecký starosta.

První zájemci se už připojují. Sršeň sdělil, že zatím je hotová první etapa vysokorychlostního internetu v obci.

„V rámci následné druhé etapy dojde k rozvodům optických kabelů po obci včetně zasíťování nových lokalit, které dále připojení zrychlí až na cílový stav minimálně 100 Mbi/s,“ vysvětluje Sršeň.

Žadatelé nebudou smlouvy s operátorem podepisovat sami. Bude je zastupovat obec, která si objedná v jednom balíku připojení všech domácností, jež projeví zájem.

„To nám umožní získat pro lidi příznivější cenu. Očekáváme, že se vejdeme do 300 korun měsíčně bez DPH na jednu domácnost,“ doplnil.

Místní si novou nabídku internetu pochvalují. „Teď je to hodně špatné, myslím, že vysokorychlostní internet už dnes musí patřit do standardu všude, nejen ve městech,“ říká Dana Marková z Dolních Studének.

„V tomhle selhal stát“

Sdružení místních samospráv považuje řešení, které zvolily Dolní Studénky, za správné.

„Čekat další roky rozhodně není cesta. Musím říct, že v tomhle selhal stát, který dlouho neumožňoval obcím, aby se v této problematice angažovaly. Naše sdružení o to usilovalo několik let, aby se přístup státu změnil,“ sdělil předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.

Podle něj už je v České republice několik obcí, které se dopracovaly k vysokorychlostnímu internetu jenom díky tomu, že do celého procesu samy aktivně vstoupily.