Květiny či proslov. Oslavy osvobození budou ve velkých městech jen komorní

  7:52
S ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu budou letos oslavy Dne vítězství a uctění památky obětí druhé světové války ve velkých městech Olomouckého kraje jen ve formě menších pietních připomínek. Výjimkou je Šumperk, kde radnice oslavy nepořádá už několik let.

V Olomouci budou letos stejně jako v řadě dalších měst Olomouckého kraje oslavy osvobození hlavně ve formě položení květin. | foto: Blanka Martinovská, MMOl

V Olomouci zástupci města v neděli uctí nejen památku vojáků padlých při osvobozování, ale současně také všech lidí, kteří umírají v nynější válce na Ukrajině, a to formou položení květin k pomníkům padlých hrdinů.

V osm hodin se tak stane ve čtvrti Řepčín, o půl hodiny později v Čechových sadech a v devět hodin na ústředním hřbitově. Památce těch, kteří umírají kvůli bojům na Ukrajině, pak bude věnována i bohoslužba v katedrále sv. Václava v deset hodin.

„Oslavovat příchod sovětských vojsk v tuto chvíli asi nikdo nevnímá jako vhodné. Zároveň ale nemůžeme kvůli agresivnímu počínání současného Ruska zapomenout na ty, kteří položili život při osvobozování Olomouce,“ okomentoval letošní podobu oslav primátor Miroslav Žbánek.

Uctít památku těch, kteří zemřeli na sklonku druhé světové války a při osvobozování města, vnímá jako povinnost.

„Ignorovat důležitou součást našich dějin a mlčet není řešení. Jako představitelé samospráv se můžeme v tento den jasně vymezit vůči ruské rétorice, která si do úst bere čest a památku padlých a zneužívá ji pro své mocenské zájmy,“ dodal Žbánek.

Jen květiny, tiché vzpomínky a proslov

V Přerově bývalo zvykem každý rok na Den vítězství pořádat před sochou rudoarmějce v Želatovské ulici velkolepou oslavu s přehlídkou vojenské techniky, kulturním programem a zábavou pro děti. V posledních dvou letech však musely být oslavy omezené kvůli covidu a nakonec se do původní podoby nevrátí ani letos.

„S ohledem na válku, kterou Rusko na Ukrajině rozpoutalo, jsme se rozhodli pro komornější připomínku,“ řekl primátor Petr Měřínský.

Program zahájí v deset hodin tichá vzpomínka u pomníku padlých letců na třídě gen. Janouška, o čtvrt hodiny později bude totéž následovat u památníku před bývalými kasárnami v Želatovské ulici.

„V 10:30 se sejdeme u pomníku obětem druhé světové války v Kabelíkově ulici u Meopty, v 10:45 položíme květiny u sochy před školou v Želatovské ulici a v 11 hodin se bude konat pietní akce s proslovem u pomníku obětem přerovského povstání a druhé světové války na městském hřbitově,“ doplnil Měřínský.

Komornější podobu oslav a uctění památky obětí zvolili také v Jeseníku, kde položí květiny u pomníku obětem válek na hřbitově v Husově ulici.

Šumperk uctívá zavražděné odbojáře

Ve Šternberku se koná vzpomínkový akt v půl desáté na městském hřbitově, v Šumperku město oslavy osvobození na rozdíl od jiných již několik let neorganizuje.

„Pravidelně ale uctívá památku hrdinů, šestnácti odbojářů, kteří položili životy na jaře 1945, kdy byli gestapem zavražděni na bratrušovské střelnici. Vedení města k tomu položilo květiny na pietní vzpomínkové akci 6. května,“ upozornila mluvčí radnice Soňa Singerová.

Tradiční pietní akt u památníku obětem fašismu u smuteční obřadní síně městského hřbitova chystají v neděli v 10 hodin též v Hranicích a v rámci oslav je rovněž do neděle vždy od 14 do 16 hodin zpřístupněna stálá expozice posádky Hranice vedle Zrcadlového sálu.

Do regionu ani zbytku Česka na rozdíl od některých minulých let letos nepřijede kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci, který se označuje za vlastenecký a aktivně podporuje režim Vladimira Putina.

Na jeho oficiálních internetových stránkách je sice ještě stále zveřejněn program „Cesty vítězství“, podle dostupných informací však v předchozích dnech na avizovaná setkání nikdo nedorazil.