Objížďka z rozkopaného města vede přes dálnici, nájezd na ni zavřeli také

  13:38
Hejtmanství vyjednalo pro lidi z rozkopané Litovle, že dočasně mohou jezdit bezplatně po části dálnice D35. Problém je, že silnice vedoucí k jednomu ze dvou nájezdů je také uzavřená kvůli opravě. Někteří lidé dojíždějící do Litovle za prací tak najedou navíc přibližně čtrnáct kilometrů.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Litovli se totiž zároveň s rekonstrukcí krajské komunikace druhé třídy ve směru na Unčovice opravuje také krajská komunikace, která se napojuje na nájezd. Ten je proto nyní uzavřen.

„Věřili jsme, že ten nájezd bude normálně fungovat, že půjde jezdit na semafor. Jenže zhotovitelská firma nám sdělila, že tam kvůli bezpečnosti není možný ani omezený provoz,“ vysvětlil starosta Litovle Viktor Kohout.

Na silnici se nyní frézuje, probíhá oprava krajnic. „Řidiči by měli počítat s tím, že ještě nejméně čtrnáct dnů bude krize. Potom už bude silnice opravená a bude možné dálnici využívat bez komplikovaných objížděk,“ řekl litovelský starosta.

Část řidičů ale zákaz vjíždět na frézovanou komunikaci směřující na dálniční nájezd nedodržuje.

„Jezdím tudy pořád. Když kraj vymyslel takový paskvil, tak ani nemůže chtít, aby se tady dodržoval zákaz vjezdu. Nebudu tady jezdit navíc spoustu kilometrů, jenom proto, že někdo není schopný něco zkoordinovat,“ uvedl řidič z Litovelska.

Použití dálnice je výhodou jen z části

Komplikace v dopravě v Litovli a okolí vznikla kvůli rekonstrukci povrchu krajské silnice II/449 mezi Unčovicemi a Litovlí. Olomouckému kraji se v minulých dnech podařilo vyjednat objízdnou trasu po dálnici zdarma.

„Jsem moc rád, že se nám podařilo ministerstvo dopravy přesvědčit, aby souhlasilo s využitím dálnice jako objízdné trasy,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Ve směru Olomouc - Litovel mohou řidiči nyní dálnici využít bezplatně v úseku Křelov - Nasobůrky. V opačném směru pak v úseku Nasobůrky - Unčovice.

Od 1. listopadu pak budou řidiči jezdit bez poplatku pouze v úseku dálnice mezi Unčovicemi a obcí Nasobůrky, a to obousměrně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.