Zázemí pro umělce a kreativní průmysl chce podnikatel složit z kontejnerů

  4:22,  aktualizováno  14:13
Jedinečné zázemí pro umělce a odborníky, kteří se pohybují v kreativním průmyslu, chce v Olomouci vytvořit podnikatel Jaromír Zavřel. Moderní stavbu plánuje u centra složit z kontejnerů.

Jedním z míst, kde by mohl ContaYner minimálně 15 let stát, je – jak ukazuje vizualizace – i bývalé autobusové nádraží u tržnice. | foto: J. Zavřel

Podnikatel Jaromír Zavřel před časem představil vedení Olomouce ambiciózní plán. ContaYner, jak svůj projekt pojmenoval, by měl vytvářet zázemí pro širokou paletu lidí, kteří pracují v kreativním průmyslu.

„Centrum by mělo nabídnout zázemí pro umělecké produkce, jako je hudba, fotografie, architektura, literatura, divadlo anebo film,“ popsal Zavřel.

„V plánu je i music box se zkušebnou a podcast studiem, plochy pro street art, kapacity pro taneční sektor propojený s jógovým studiem, dětský kreativní prostor, X-lab neboli digitální testovací prostor, outdoor a indoor galerie, prostor pro sdílenou mobilitu a další sdílené služby, komunitní květinářství a podobně,“ vyjmenoval.

„Řada aktivit, jež by měly mít v ContaYneru místo, už dnes v Olomouci probíhá, ale často v provizorních podmínkách. ContaYner by měl pro ně nabídnout infrastrukturu na zcela jiné úrovni,“ uvedl Zavřel. 

Podle něj spočívá výhoda celého projektu v tom, že jej lze upravovat dle aktuálních potřeb. „Je flexibilní. Jde jej měnit, upravovat zvenku i zevnitř na míru,“ vyzdvihl.

Nápady čerpá z projektů po celém světě i z akademické sféry. „Důležitou inspirací je pro mě ale i svět mých vlastních dětí. Sleduji, jak se vyvíjí jejich životní styl pod vlivem technologií a přemýšlím, jak technologie využít nikoliv k pasivnímu konzumování, nýbrž k tvůrčí aktivitě,“ řekl.

U letadla, na autobusovém nádraží, nebo na tržnici

Zavřel již svůj projekt prezentoval vedení Olomouce a podal žádost o pronájem městských pozemků ve třech různých lokalitách.

„Jde o lokalitu ‚u letadla‘, část pozemku bývalého autobusového nádraží a pozemek tržnice. Lokalitu bychom chtěli pronajmout minimálně na 15 let, výhodou je, že po konci nájemního vztahu, v případě, že by město mělo v místě jiné záměry, lze náš projekt velmi snadno odstranit a předat pozemky v původním stavu,“ doplnil podnikatel.

Zavřel by chtěl ContaYner postavit v několika městech v republice. „V celorepublikovém měřítku je pro nás prioritní vybudování projektu v Praze, naším cílem je mít tam zajištěnou lokalitu ve spolupráci s naším partnerem do konce letošního roku,“ popsal své plány.

První kreativní centrum by nicméně rád postavil v Olomouci. O spolupráci však jedná i s Ostravou.

Na olomouckém magistrátu podnikatel svoji vizi projednával naposledy v polovině prosince, a to na útvaru hlavního architekta. 

„Na schůzce společně s architektkou Janou Křenkovou projednávali jednotlivé navrhované lokality, ovšem zatím bez jakýchkoli konkrétních závěrů. O prezentaci záměru by měla jednat komise pro architekturu zřejmě v únoru,“ upřesnila mluvčí Olomouce Radka Štědrá.

Autor: