iDNES.cz

Haná odmítá bydlení pro postižené, Slatinice rozhodnou v referendu

  14:44
Ve třech obcích řekli chráněnému bydlení ne, dnes rozhodují o postižených klientech obyvatelé Slatinic na Olomoucku. Lidé se mohou v referendu vyjádřit, zda souhlasí s prodejem obecního objektu kraji. Hejtmanství tam plánuje vybudovat bydlení pro dvanáct lidí se zdravotním postižením.

Ústav sociální péče Nové Zámky. | foto: Libor TeichmannMAFRA

První smlouva už je přitom uzavřená. Koncem srpna zastupitelé ve Slatinicích odsouhlasili prodej domu se zahradou do vlastnictví kraje.

Vesnice se šestnácti sty obyvateli má dostat 6,9 milionu korun a zároveň v budově zůstane kadeřnice nebo ordinace praktického lékaře. Vzniknout má i několik pracovních míst.

Hejtmanství zázemí potřebuje pro svůj dlouhodobý plán na rozmístění handicapovaných klientů žijících v budově barokního zámku v Nových Zámcích na Olomoucku. Jako v poslední době několikrát však i tentokrát narazilo na odpor místních.

Na obecní úřad ve Slatinicích přišla začátkem září petice s návrhem referenda. Podle starosty Ondřeje Mikmeka (KDU-ČSL) už ale nebylo s ohledem na celý proces vyhlášení možné, aby se stihlo vypsat spolu s komunálními volbami.

O chráněném bydlení rozhodne referendum

„Organizátoři petice chodili za lidmi s otázkou, zda chtějí domov pro osoby se zdravotním postižením. Za mne je to faul,“ řekl Mikmek.

Sám je pro chráněné bydlení. Ostatně Slatinice kraji nemovitost nabídly. „V Náměšti na Hané před časem vznikla proti takovému sociálnímu zařízení petice, potom se to zopakovalo v Drahanovicích a ještě ve Lhotě pod Kosířem,“ vyjmenoval slatinický starosta.

„Třikrát už lidi s handicapem v našem okolí vyhnali a to už mi přijde moc. Že by náš region byl tak zlý? Smlouva je pro nás přitom velmi výhodná a komunita těchto lidí obec jen obohatí,“ je přesvědčený slatinický starosta.

V referendu budou Slatiničtí odpovídat na otázku, zda souhlasí s prodejem nemovitostí kraji za účelem adaptace objektu na sociální službu domova pro osoby se středním mentálním postižením včetně přidružených smyslových nebo tělesných omezení.

Prodej není v zájmu občanů, tvrdí odpůrci

Podporovatelé hlasování trvají na myšlence domova důchodců v Domě služeb. „Není nutné jej urychleně prodávat, prostřednictvím referenda chceme dát občanům možnost rozhodnout o majetku obce a jeho využití,“ řekl Deníku Stanislav Štafa, zmocněnec přípravného výboru a zastupitel (SNK – PATRIOT).

„Část objektu je možné adaptovat na sociální bydlení pro seniory, které v obci chybí. Prodej Domu služeb jde podle mého názoru proti zájmu občanů Slatinic,“ míní Štafa.

Starosta vidí celou věc jako zbytečně utracených třicet tisíc korun za organizaci referenda. Mezi lidmi se podle něj šíří také informace o nebezpečnosti klientů. Tak tomu bylo i na jiných místech.

„Jde o fámy. Jsou obce a města, kde soužití bez problémů běží. Tito lidé nejsou nebezpeční, nikomu by neublížili,“ řekl starosta Slatinic.

„Od krajského policejního ředitelství jsme například zjistili, že od roku 1992, kdy se vede evidence, a podle pamětníků ani předtím, nikdo žádný přestupek ani trestný čin klientů Nových Zámků neřešil. Tvrdit, že budou ohrožením, je tristní,“ zdůvodnil.

Lidé se mohou potkat s klienty v Nových Zámcích

Příspěvková organizace Nové Zámky nabízí možnost se s klienty potkat, podle vedení ale zájem není.

„Lidé, kteří s těmito mentálně postiženými nemají žádné zkušenosti, budou neustále tyto naše klienty nálepkovat svými představami a obavami, dokud se sami nepřesvědčí o skutečnosti, že nejsou žádnou hrozbou,“ uvedl ředitel zařízení Jan Šenk, když loni zhruba pětina lidí v Drahanovicích podepsala petici proti záměru.

Důvodem byly obavy o zdraví a majetek. Transformačnímu plánu Nových Zámků se kraj věnuje už několik roků. Podle odhadů úřadu potrvá ještě zhruba pět let.

„Postupně připravujeme další místa, Slatinice jsou jedno z nich, počítáme s ním. Máme s obcí uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí kupní, takže pokud splníme podmínky, uzavření je právně vymahatelné,“ upozornil náměstek hejtmana pro sociální věci Ivo Slavotínek (Spojenci).

Klientů v obdobných zařízeních je většinou dvanáct, nejvíce osmnáct. „Když nás někam pozvou, uspořádáme veřejné setkání a poskytneme informace. Není to ale diskuse ve smyslu, že pak se rozhodne, jelikož jsme legitimní vlastník dané nemovitosti,“ dodal náměstek.

V Zábřehu a Medlově už stavějí nové budovy

Nyní kraj staví nové objekty například v Zábřehu nebo místní části Medlova Králová, kde bydlení vzniká na periferii obce.

„Je to nový model, jak s klienty zacházet. Nejsou to ti nejtěžší, proč tedy takový prostor nevytvořit,“ sdělil před časem medlovský starosta Jan Zahradníček (Rozvoj a vstřícnost).

Aby bylo místní referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných voličů. Rozhodnutí je závazné, pokud pro něj hlasuje nadpoloviční většina zúčastněných a zároveň alespoň 25 procent voličů.

zpět na článek