Lidé zdobili prameny a oslavili 200. výročí založení Priessnitzových lázní

  14:32
Mimořádná sezona startuje v Priessnitzových léčebných lázních u Jeseníku. Letos si totiž připomínají 200. výročí založení Vincenzem Priessnitzem.

Před dvěma sty lety Vincenz Priessnitz přestavěl svou rodnou chalupu a v novém domě nechal vybudovat místnost s dřevěnými vanami pro vodoléčbu. A to byl začátek historie lázní v Jeseníku.

U příležitosti oslav jubilea tam lidé ozdobili květinami šest pramenů na Studničním vrchu v areálu lázní jako poděkování životadárné vodě.

Organizátoři oslav připravili také bohatý kulturní program oslav. Dnes odpoledne v centru Jeseníku vystoupí třeba Miroslav Etzler a Lenka Filipová, chybět nebude bubenická show.

Páteční program

16:00 bubenická show - skupina Rytmy
16:30 Miroslav Etzler - zahájení
17:00 divadelní skeče na téma lázeňství - divadlo IMPRO
19:00 koncert Lenky Filipové
21:00 koncert Legendy se vrací

Zítra vyrazí z Olomouce do Jeseníku a zpět speciální historický parní vlak. Jízdenky zájemci koupí na všech pokladnách Českých drah.

„Vlakem pojede samotný pan Priessnitz s chotí a mnoho dalších hostů. V Jeseníku na nádraží se uskuteční krátké přivítání a následně se návštěvníci přemístí do lázní, kde mohou ve 13 hodin uctít památku Vincenze Priessnitze na mši s biskupem Martinem Davidem,“ uvedli pořadatelé na webu kraje.

Slavnostní zahájení lázeňské sezony se koná zítra ve 14 hodin před sanatoriem Priessnitz. Pak vystoupí třeba Dixieland vojenské hudby Olomouc, bavič Vladimír Hron, Děti ráje, kapela YesBlues, Olga Lounová.