Ostravská zoo se dočkala mláďat, některá však první dny nepřežila

  14:04
Několik mláďat se narodilo na konci minulého a začátku tohoto roku v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. Některá však nepřežila. Zároveň v zahradě vznikají nové expozice pro makaky a gibony, otevřou se na přelomu jara a léta.

„Nejvíce mláďat se narodilo u koz domácích kamerunských v expozici Na statku. Od 12. do 25. prosince jich přišlo na svět jedenáct, ale dvě uhynula, takže ve výběhu dovádí devět různobarevných kůzlat,“ řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Tři dny před koncem roku se v pavilonu afrických zvířat narodil sameček vzácné antilopy vodušky abok. A bude jich víc. Dalších sedm chovných samic je březích, rodit by měly v následujících týdnech a možná se tak zopakuje loňský rekord, kdy se v zoo podařilo odchovat všech osm mláďat.

Na konci roku chovatelé uzavřeli pro návštěvníky dva pavilony, aby dopřáli klid na odchov potomků samicím šimpanze hornoguinejského a binturonga. Obě porodily v posledních prosincových dnech. Ani jedno z pěti mláďat ale nepřežilo.

„Samice šimpanze nebyla prvorodička, v jiné zoo už odchovala jednoho potomka. Druhé mládě bohužel nečekaně usmrtila. Proč se tak stalo, to nevíme. Chovatelé se snaží do odchovů nezasahovat, aby mláďata byla vychována přirozeně svými rodiči,“ uvedla Šárka Nováková. Připomněla, že v osmičlenné skupině šimpanzů vyrůstá i téměř dvouletý sameček, o kterého se jeho matka, prvorodička, vzorně stará.

Samice binturonga, která odchovala již čtyři mláďata, porodila další čtyři v době, kdy stále pečuje o poslední mládě, samičku narozenou loni v dubnu. „Právě to byl asi důvod, proč dalšímu vrhu nevěnovala dostatečnou péči a všechna nová mláďata uhynula,“ řekla Nováková.

Podotkla, že mladí jedinci této cibetkovité šelmy se osamostatňují až okolo jednoho roku, proto nebylo možné od matky oddělit loňské mládě, o které se stará.

Naopak letošní mláďata jiných druhů prospívají. Zatím jsou dvě. 2. ledna se narodila samička axise indického ve stádě na safari. Nyní je skupina v zimovišti s vyhřívanou stájí. Druhým mládětem je hulman posvátný narozený 5. ledna v komplexu Čitván. Jeho pohlaví zatím ošetřovatelé neznají. Ostravská skupina těchto 35 primátů je nejpočetnější chovnou skupinou v zoologických zahradách na světě.

Starý pavilon opic brzy doslouží

Zahrada každý rok nabízí řadu novinek. „Nyní dokončujeme dvě na sebe navazující expozice pro makaky lví a gibony bělolící za 127 milionů korun. Po Pavilonu evoluce je to druhá nejdražší stavba v historii zoo,“ řekla mluvčí s tím, že obě otevřou na přelomu jara a léta. Starý pavilon opic se už letos uzavře.

Areálem zoo prochází i přes půl milionu lidí ročně. Předloni ale kvůli epidemii covidu klesla návštěvnost na necelých 420 tisíc. Loni tam zavítalo téměř 462 tisíc lidí.